Protesti poljoprivrednika, koji su preplavili Evropsku uniju od Berlina do Pirineja, stigli su u sredu do glavnog grada EU – Brisela, gde je za četvrtak najavljeno „pokretanje strateškog dijaloga“ Evropske komisije s poljoprivrednim sektorom.
Učesnici protesta su izneli niz optužbi na račun evropskih birokrata i tehnokrata, ekoloških propisa i konkurencije iz država koje nisu članica, uključujući Ukrajinu, prenose mediji.
Briselski portal „Politiko“ piše da se stotinak francuskih farmera uputilo autobusima do Evropskog parlamenta, a AFP navodi da su im se tamo pridružili predstavnici flamanskog sindikata poljoprivrednika.
Prethodnih nedelja hiljade farmera su širom Evrope izašle na ulice i puteve, s tvrdnjom da se na njih neproporcionalno svalio teret evropskih nastojanja da smani emisije „gasova staklene bašte“, a traže i da ih vlade država članica izdašnije finansijski podrže.
Asošijeted pres konstatuje da su poljoprivreda i hrana „politički vidljivi“ jer su deo porekla same Evropske unije. Zato upozorava da bi taj sektor mogao da se pretvori u vruće političko pitanje pred izbore za Evropski parlament u junu i da tradicionalne političke grupacije gurne u defanzivu pred naletom populističkih i krajnje desničarskih partija koje su osetile priliku za sebe.
U Brisel su sa došli i predstavnici ultradesničarskih partija, kako bi protest poljoprivrednika iskoristili za širenje svojih ideja i pozvali građane da glasaju za njih na evro-izborima.
U Evroparlamentu se donose poljoprivredna pravila i utvrđuju finansijske obaveze. Učesnici protesta, gnevni zbog propisa i obaveza, poručuju da im je dosta svega i upiru prstom u tehnokrate kao krivce.
AP navodi da je to refren koji se čuje širom Evropske unije, s obzirom na to da poljoprivrednici moraju da se prilagode klimatskim promenama, strožim ekološkim propisima i sporazumima o slobodnoj trgovini sa globalnim poljoprivrednim kompanijama.
Međutim, poljoprivrednici smatraju da se ti sporazumi prave na njihovu štetu.
Mali poljoprivrednici stoje iza mnogih protesta svoje branše širom Evrope, i žale se da ih primena strogo postavljenih evropskih pravila tera da provode sate za svojim laptopima umesto da se bave poljoprivredom, a dodaju i to da ih tolika ulaganja teraju prema bakrotu.