Brojke na lažu. Kevon Luni prosečno u ovogodišnjem plef-ofu uhvati 21.62 odsto dostupnih skokova kada se nalazi na parketu. To ga stavlja na 44. mesto svih vremena u doigravanju kada je u pitanju ova statistička kategorija. To je više od najboljeg učinka Karima Abdul-Džabara i Tima Dankana, a samo nekoliko desetina procenata ispod Vilta Čemberlejna.

Poređenja radi, Luni je u plej-ofu 2018. godine hvatao samo 12.6 procenata, a godinu dana kasnije 12.5. Ono što je zanimljivo je i da igra u proseku manje minuta nego pre tri godine.

U čemu je razlika? Deluje da je u pitanju dolazak trenera Dejana Milojevića u tim iz San Franciska, kome Amerikanci, slično kao i kod nas, tepaju – Deki (Decky). Milojević je doveden prevashodno kako bi radio sa Džejsmom Vajzmanom, drugim pikom iz 2020. godine koji predstavlja zalog za budućnost Voriorsa.

Međutim, Milojević je više uticao na Lunija koji je značajno napredovao u prethodnom periodu, analizira Atletik.

„Mislim da je ove godine postao elitni skakač, a veliku ulogu u tome je imao Deki koji radi sa centrima i koji je pomogao Luniju kada su skokovi u pitanju“, rekao je trener Golden Stejta Stiv Ker.

Voriorsi su peta najbolja skakačka ekipa u plej-ofu, a poeni iz drugog pokušaja su im doneli značajnu prednost nad Dalasom i Memfisom. Boston je takođe u svojim mečevima pokazao da je odlična skakačka ekipa, pa će Luni biti veoma važan faktor za tim iz San Franciska kako ne bi bili nadjačani u reketu u velikom finalu.

Skokovi su Luniju doneli i značajn doprinos u napadu, s obzirom na veliki broj ofanzivnih skokova, kojih je u šestoj utakmici protiv Memfisa sakupio čak 22.

„Skokovi su nešto u čemu sam uvek uživao. Ulazak u reket i odrađivanje prljavog posla uz dosta kontakta je moj posao. Značajno sam napredovao u ovoj sezoni, iako sam uvek imao svoje momente. Međutim, ove godine sam mnogo konstantniji“, rekao je Luni.

Milojević snosi veliki deo zasluga za tu konstantnost. Mnogi misle da je hvatanje skokova samo pitanje želje, dok Milojević smatra da je to veština kao i svaka druga. Deki je ponosan na petice sa kojima je radio, a među njima je i Nikola Jokić. Svi njegovi učenici su sjajni skakači.

Jedan od ključnih elemenata je pozicioniranje. Ono što bi mnogi nazvali osećajem za skok, za Milojevića je jednostavna matematika koju visoki igrači mogu da nauče. Oni gledaju film, proučavaju podatke i obraćaju pažnju na kretanje lopte.

Milojević je tokom karijere bio krilni centar, koji nije imao preterano dobre skakačke predispozicije. Međutim, učio je od najboljih. Posmatrao je Denisa Rodmana i shvatio da je potrebno kretati se i posmatrati loptu pre nego što se onda odbije od obruč, a ne čekati na nju.

To je ono što je Milojević pokušavao i izgleda uspeo da nauči Lunija. Međutim, i dalje je potebno dobro se pozicionirati kako bi se došlo do skoka, a samo posmatranje lopte nije dovoljno. Milojević je i u tom aspektu radio sa Lunijem, učeći ga da pravilnim postavljanjem ograniči skakačke sposobnosti protivnika.

Sve se naravno zasniva na ozbiljnoj analizi, gledanju snimaka i pročavanju kretanja, čemu je Milojević posvetio veliku pažnju. Luni je pažljivo učio i naučeno iskombinovao sa svojom snagom, čime je došao do najboljeg proseka kada su skokovi u jednoj sezoni u pitanju – beležio ih je 7.3 u regularnom delu. Trenutno je izjednačen sa Viginsom po broju ofanzivnih skokova u ovom plej-ofu sa 42.

„On je momak kojeg nije teško trenirati. Pokušava uvek da uradi ono što od njega tražite. Jasno mi je zbog čega je svima drago što ga imamo u timu. Uživam da radim sa njim“, rekao je Milojević.

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-541-od-26-maja/

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.