U avgustu 2021. godine počelo je sa radom prvo Stručno online savetovalište za žene obolele od karcinoma jajnika, koje je pacijentkinjama omogućilo da se bolje informišu o svojoj bolesti, kao i o čitavom procesu – od dijagnostike, preko testiranja na BRCA mutacije, pa sve do saveta o daljem toku lečenja i dostupnim terapijskim opcijama. Od avgusta do kraja decembra 2021. godine održano je 10 online savetovališta, u toku kojih je 70 pacijentkinja dobilo savet od 3 onkologa, sa višegodišnjim iskustvom u lečenju ginekoloških maligniteta.
Stručno online savetovalište osnovano je pod pokroviteljstvom Društva Srbije za borbu protiv raka i Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, uz podršku kompanije AstraZeneca, kao deo kampanje „U ovoj borbi nisi sama“ koja se sprovodi sa ciljem podizanja svesti javnosti o ovoj podmukloj bolesti od koje u Srbiji godišnje oboli 700 žena. Zahvaljujući ovoj inicijativi, sve zainteresovane pacijentkinje imale su priliku da se potpuno besplatno informišu o svojoj bolesti i dobiju neophodne savete i informacije, a sve to kroz razgovor sa najvećim stručnjacima iz ove oblasti.
„Od početka rada Savetovališta, najčešće su se javljale pacijentkinje koje nisu sigurne da su dobro razumele objašnjenje o toku svoje bolesti, kao i da dodatno prodiskutujemo o njihovim rezultatima, kao što su kontrolna dijagnostika, laboratorijske analize, i druge opcije lečenja. U okviru Savetovališta, pružili smo pacijentkinjama odgovore na brojna pitanja i nedoumice koje se tiču ishrane, preporuka o načinu života i svih dilema sa kojima se susreću tokom lečenja. Zahvaljujući ovom Savetovalištu, pacijentkinje su dobile emotivnu i psihološku podršku koja je neophodna zbog prihvatanja činjenice o dugotrajnom i neizvesnom lečenju, a koja je kroz svakodnevnu praksu nedovoljno dostupna. Dodala bih još i da su pacijentkinje iskazale veliku zahvalnost na pokretanju ove inicijative kojom im je omogućena ušteda vremena i smanjenje rizika zaražavanja tokom COVID-19 pandemije“, istakla je dr Lidija Pavlović, sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, i dodala da su razgovori sa pacijentkinjama u okviru Savetovališta bili ličnije prirode, i otvoreniji u smislu sagledavanja njihovog odnosa sa partnerom, decom i drugim članovima porodice, koji usled bolesti mogu biti u većoj ili manjoj meri izazovni.
Iskustva iz savetovališta za žene obolele od karcinoma jajnika potvrđuju da u teškim životnim situacijama niko ne treba da bude sam, i da su pitanja pacijentkinja mnogobrojna – od dijagnostike i lečenja karcinoma jajnika, pa sve do potrebe za psihološkom podrškom, što upućuje koliko je važno da ovakav vid zdravstvene zaštite bude prepoznat kao neophodan u stručnoj i široj javnosti.