Ruski predsednik Vladimir Putin pokušava da kupi vreme dok smišlja kako da se nosi sa Jevgenijem Prigožinom, izjavio je direktor CIA Vilijam Berns.
Prigožin je šef Vagnerove plaćeničke grupe koja je pre mesec dana predvodila pobunu u Rusiji. Njome su se, kako priča Berns, razotkrile značajne slabosti u sistemu moći koji je Putin izgradio.
On je, kako prenosi mediji, na jednom bezbednosnom forumu u Aspenu rekao da ruski lider možda i dalje traži odmazdu protiv Prigožina.
„Ono što vidimo je veoma komplikovan ples“, naveo je šef CIA.
Ova grupa plaćenika još uvek ima vrednost za rusko vođstvo u mestima poput Afrike, Libije i Sirije, pa je verovatno da će Putin pokušati da odvoji grupu od njenog lidera. Šef CIA rekao je da bi Putin mogao da sačeka da do izvrešenja osvete.
„Putin je neko ko generalno misli da je osveta jelo koje se najbolje služi hladno“, kaže Berns.
Ranije ovog meseca, američki predsednik Džo Bajden sugerisao je da postoji rizik da bi šef Vagnera mogao biti otrovan.
„Da sam na njegovom mestu, pazio bih šta jedem. Pazio bih na svoj meni“, rekao je on.
Direktor CIA deli Bajdenovo mišljenje.
„Da sam na mestu Prigožina, ne bih otpustio svog degustatora hrane“, naveo je.
Obaveštajna agencija je zaista imala unapred saznanja o pobuni, prema rečima Bernsa, potvrđujući prethodne izveštaje.
Visoki general ruske vojske Sergej Surovikin, za koga se navodi da je unapred znao za pobunu Vagnera, takođe trenutno nema „slobodu kretanja“, dodaje šef CIA.
Pobuna je bila najdirektniji napad koji je Putin video za svoje 23 godine na vlasti. Berns je rekao da je najčudnije to što se ruski lider osećao prinuđenim da sklopi dogovor.
Prigožin se često naziva „Putinovim kuvarom“ jer je prvi put postao poznat nakon što je pružio ketering usluge Putinu i vojsci pre nego što je osnovao Vagnerovu grupu.
“Putin je predstavio sebe kao arbitra reda u Rusiji, pa će 36 sati pobune mnoge u zemlji ostaviti pred pitanjem da li je car bio go ili barem zašto mu treba toliko vremena da se obuče”, kaže Berns.
Ako Ukrajina dodatno napreduje na bojnom polju, to bi moglo da navede veći broj Rusa da obrati pažnju na Prigožinovu kritiku rata, rekao je Berns.
Ne bi trebalo da bude iznenađenje što se ukrajinska kontraofanziva pokazala kao „teška parola“, priča šef CIA, s obzirom na to da je napad bio teži od odbrane i da su Rusi imali mesece da se pripreme.
„Biće potrebno vreme i neće biti lako postići napredak. Međutim, ja sam optimista“, navodi Berns.