Ruski predsednik Vladimir Putin za svoju pobedu na izborima je rekao da je ona pokazala da je Moskva bila u pravu što se suprotstavila Zapadu i poslala svoje trupe u Ukrajinu.
Putin je osvojio rekordnih 88 posto glasova na nedeljnim predsedničkim izborima u Rusiji, pokazale su izlazne ankete i prvi zvanični rezultati, čime je učvrstio svoju vlast, iako su hiljade protivnika organizovale simbolične podnevne proteste na biračkim mestima, prenosi N1.
Putin je pristalicama u pobedničkom govoru u Moskvi rekao da će dati prioritet rešavanju zadataka povezanih s onim što je nazvao ruskom “specijalnom vojnom operacijom” u Ukrajini i da će ojačati rusku vojsku.
“Pred nama je puno zadataka. Ali kada smo konsolidovani, bez obzira ko želi da nas zaplaši, potisne – niko nikada nije uspeo u istoriji, nije uspeo sada, neće uspeti ni u budućnosti”, rekao je Putin.
Pristalice su mu skandirale “Putin, Putin, Putin” kada se pojavio na pozornici i “Rusija, Rusija, Rusija” nakon što je održao pozdravni govor.
Podstaknuti opozicionim čelnikom Aleksejem Navaljnim, koji je prošlog meseca umro u arktičkom zatvoru, hiljade protivnika protestovalo je u nedelju u podne protiv Putina na biračkim mestima u Rusiji i inostranstvu.
Putin je novinarima rekao da smatra da su ruski izbori demokratski i da protest protiv njega inspirisan Navaljnim nije imao nikakvog uticaja na ishod izbora.
Kazao je kako je smrt Navaljnog bila “tužan događaj” i potvrdio da je bio spreman da obavi razmenu zatvorenika u koju je bio uključen i opozicioni političar.
Na pitanje američke TV mreže NBC da li je njegov reizbor bio demokratski, Putin je kritikovao američki politički i pravosudni sistem.
“Ceo svet se smeje onome što se događa (u Sjedinjenim Državama)”, rekao je i dodao “ovo je samo katastrofa, a ne demokratija.”
“…Da li je demokratski koristiti administrativne resurse za napad na jednog od kandidata za predsednika Sjedinjenih Država, koristeći između ostalog i pravosuđe?” upitao je, očigledno misleći na četiri krivična postupka protiv republikanskog kandidata Donalda Trampa.
Ruski izbori održani su nešto više od dve godine otkako je Putin pokrenuo najsmrtonosniji evropski sukob od Drugog svetskog rata, naredivši invaziju na Ukrajinu.
Rat je obeležio trodnevne izbore: Ukrajina je u više navrata napadala rafinerije nafte u Rusiji, granatirala ruske regije i pokušavala da probije ruske granice posredničkim snagama – potez koji je Putin rekao da neće ostati nekažnjen.
Dok Putinov reizbor nije pod znakom pitanja s obzirom na njegovu kontrolu nad Rusijom i nepostojanje bilo kakvih pravih izazivača, bivši KGB-ov špijun želeo je da pokaže da ima ogromnu podršku Rusa. Nekoliko sati pre zatvaranja birališta, odziv u celoj zemlji premašio je nivo iz 2018. od 67,5 posto.
Nije bilo nezavisnih podataka o tome koliko je od 114 miliona ruskih birača učestvovalo u opozicionim protestima, usred izuzetno strogih mera obezbeđenja u koje su uključene desetine hiljada policajaca i bezbendosnih službenika.