Opcija promene vlasti u Moskvi nije realna, barem ne ona koja se priželjkuje u zapadnom svetu. Vladimira Putina neće smeniti ljudi žedni slobode i pravde, nego gladni moći i vlasti, odnosno doći će neko gori, beskrupulozniji i autoritarniji. Ne može se Rusija razumeti ni dokučiti gledajući je kroz zapadnu prizmu dostignutih prava, sloboda i individualizma.
Rusi ne obaraju režime zato što imaju manje prava ili iz ekonomskih razloga, oni ne doživljavaju ni prava, ni slobode, ni blagostanje kao na Zapadu, niti im pridaju značaj kakav uživaju u slobodnom i demokratskom svetu. Osim Oktobarske revolucije, nijednom se vlast nije promenila na ulici, niti se, Dostojevski dixit, nije kotrljala po ulici čekajući nekoga da se sagne i pokupi je. Promene režima su po pravilu bile rezultat, uslovno rečeno, dvorskih spletki i špijunskih obračuna.
Građani Rusije nikada nisu živeli u pravnoj državi ili državi blagostanja da bi znali šta je to i da im posledično nedostaje ili da imaju nostalgiju. Tu ne računamo dobrostojeći građanski sloj u Moskvi, Sankt Peterburgu i još par velikih gradova koji predstavlja izrazitu manjinu u ruskom društvu i upravo su oni ti koji ovih dana i prethodnih meseci napuštaju Rusiju.
Istorija nas uči da se vlast u Rusiji menja ili se pokreću revolucije samo kada se pojavi percepcija da centralna vlast nije sposobna da brani čast i ugled Rusije u svetu ili kada nije kadra da realizuje ili da održi u životu snove o Rusiji kao stubu na kome počiva svet i faru čovečanstva.
Ceo tekst Željka Pantelića objavljen je u novom Nedeljniku, koji je na svim kioscima od četvrtka, 29. septembra
Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs
Svi čitaoci na poklon dobijaju i luksuzni dodatak „How to spend it“