Nastavnici nemaju, niti mogu imati autoritet, i sa tom idejom moraju da raskrste – društvo se izmenilo, a na sve to i roditelji nastavnike tretiraju kao sredstvo za ispunjenje svojih ideja o superiornosti svog deteta. Obrazovanje koje ne služi bilo čemu što nije upotrebna vrednost, proteran je iz upotrebe, pošto se celo društvo upravo i svodi na upotrebnu vrednost, kaže Milan Damjanac, psihoterapeut i edukator koji je nekoliko godina radio u prosveti.

„Rastureno društvo je deo neoliberalne kulture, i kad nemaš koncept kolektiva i društva, imaš džunglu ’svi protiv svih’. U tom narativu da bi tvoje dete preživelo, ono mora da bude najbolje i to je veliki pritisak. I niko ne sme da ti okrnji tvoje uverenje da si ti najbolji što je jedan narcisizam koji je sve veći i veći. I sa tim imaju problem i mnogo ozbiljnije države nego što je naša gde se malo-malo desi neka pucnjava u školi kao nedavno u Finskoj. U tim društvima je veliki problem nepoštovanje profesora a to je kod nas sto puta gore zbog političke elite i sistema koji ne postoji jer se sve raspada, tako da je sve što je loše, ovde još gore.“

U tom sistemu kompeticije nema zapravo autoriteta. Autoritet je samo onaj koji ima novac i postala je strašna sramota ne biti najbolji a nije sramota ugroziti drugoga i nemati osećaja prema figurama od autoriteta, prema starijem ili bolesnom čoveku. Ima samo zavisti – moram da ti zavidim, da imam novac koji ti imaš, i ništa drugo se ne poštuje i vrednuje.

„Ali da je sve to dovoljno imali bismo devedesete, a nije tako. Jer i devedesete su male razorene porodice, siromašne roditelje, ratove… ali ovde je sada više taj pritisak da mora da se uspe, da nema državnog posla i ‘udri’ da ne bi bio pojeden. Empatija je ekstremno snižena u društvu jer se stalno ističe kompeticija i sve se čuje kao uvreda. I još jedna bitna stvar je prezaštićivanje dece, ono ‘moje dete je najbolje’, ‘kaži mami i tati, mi ćemo da te odbranimo’. Aktuelna je ta polemika među psiholozima da li je do ovoga dovelo prezaštićivanje dece, ali je veći problem kompeticija i ’svako protiv svakog’ svođenje na džunglu“, kaže Damjanac.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 20. JUNA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.