Bez čekanja na ishod višegodišnjih pregovora između Izraela i Palestine, Velika Britanija bi mogla zvanično da prizna palestinsku državu nakon prekida vatre u Gazi, rekao je Ministar spoljnih poslova Dejvid Kameron.
Tokom jučerašnje posete Libanu, zbog pregovora oko smanjena reginolanih tenzija, ministar je rekao da do priznanja ne može doći dok se Hamas nalazi na teritoriji Gaze, ali da bi to moglo da se desi dok traju pregovori lidera sukobljenih strana.
Dejvid Kameron, bivši premijer, istakao je da priznanje nezavisne države Palestine od strane Velike Britanije, uključujući i okvire Ujedinjenih nacija, „ne može doći na početku procesa, ali to ne mora biti ni sam kraj procesa“..
„Ovaj potez bi mogao da bude napredak ka rešenju situacije, što postaje sve stvarnije““, rekao je Kameron. „Ono što treba da uradimo je da palestinskom narodu damo horizont ka boljoj budućnosti, budućnosti njihove države“, dodao je.
Ta perspektiva je „apsolutno vitalna za dugoročni mir i bezbednost regiona“, rekao je on.
Kako piše Gardijan, Britanija, SAD i druge zapadne zemlje podržale su ideju nezavisne Palestine koja postoji uz Izrael kao rešenje za najnerešiviji konflikt današnjice, ali su rekle da bi nezavisnost Palestine trebalo da dođe kao deo dogovora. Od 2009. godine nije bilo suštinskih pregovora.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu je u više navrata odbacivao stvaranje nezavisne palestinske države posle rata, a čak se, poslednjih nedelja, hvalio kako je bio ključna figura u sprečavanju palestinske državnosti.
Potez nekih od ključnih saveznika Izraela da priznaju palestinsku državu, bez podrške Izraela, mogao bi da izoluje ovu državu i izvrši pritisak na vlasti da sednu za okrugli sto.
Kameron je rekao da prvi korak mora biti „pauza u borbama“ u Gazi koja bi se na kraju pretvorila u „trajni, održivi prekid vatre“.
On je dodao da, da bi do priznanja došlo, lideri Hamasa bi morali da napuste Gazu „jer ne možete imati rešenje dve države sa Gazom – koja je i dalje pod kontrolom ljudi koju su odgovorni za 7. oktobar“, misleći na smrtonosni napad Hamasa na Izrael koji je pokrenuo rat u Gazi.
Hamas je izričito zauzeo stav da njihovi lideri neće napustiti enklavu kao deo sporazuma o prekidu vatre.
Kameron je rekao da Velika Britanija takođe predlaže plan za deeskalaciju tenzija na granici između Libana i Izraela, gde su libanska militantna grupa Hezbola i izraelske snage skoro svakodnevno razmenjivale vatru u poslednja četiri meseca, izazivajući strah od šireg rata.
Plan bi uključivao britansku obuku snaga libanske vojske za obavljanje više bezbednosnih poslova u pograničnom regionu, zaključio je ministar spoljnih poslova Velike Britanije.