usko političko vođstvo pre godinu dana ušlo je u rat sa tri ključne pogrešne procene – da je ruska vojska sila u punoj gotovosti, motivisana i dobro naoružana, zatim da će ukrajinska odbrana brzo podleći pred navalom te sile sa svih strana, i treće da se NATO i EU neće snaći i pokazati volju i složnost da se uključe u rat. Nijedna od tri pretpostavke nije se ostvarila.
Složeni mozaik površnih obaveštajnih procena i ignorisanja činjenica korak po korak akumulirao se od 2014. godine. Krim je bio lak zadatak jer sa tog poluostrva ruska vojska nije otišla u postsovjetsko doba i većina populacije bili su Rusi. Na Donbasu već nije bilo lako jer se krenulo od stava da onaj ko ne podržava ukrajinske nacionaliste želi da se bori. Preskočili su obaveštajci veliki raskorak između stava javnog mnjenja i odlučnosti da se ide u rat.
Izveštaji su prilagođavani procenjenim željama i stavovima pretpostavljenih. Nisu Rusi ni prvi ni zadnji u istoriji koje je zahvatila samoobmana koja nastaje zato što poltroni u sistemu žele da pokažu šefovima da su dokazali njihovu „genijalnost“. Identičan proces zahvatio je oružanu silu u kojoj se zarad podilaženja glavnokomandujućima od dna do vrha izveštavalo da je sve u najboljem redu, jedinice dobro obučene, a tek tehnika, ali odličan prikaz manevarabilnosti nekog od aviona porodice Suhoj na aeromitingu nije potvrda efikasnosti avijacije. Dobro gađanje na tenkovskom biatlonu za oči ministra odbrane nije stvarni rat. Vojnoindustrijska branša imala je mnogo finansijskog interesa da predstavi rusko oružje najboljim na svetu.
Zatim, na protivnike se gledalo sa prezirom. Ukrajince su smatrali za vojno slabe i Moskva sasvim očigledno nije računala na glavni adut svake vojske u ratu – volju za borbom. Nacionalizam je posmatran kao tek neka vrsta uznemiravanja koje će lako da se prevaziđe, a rusko javno mnjenje nije pripremljeno za rat mržnje. Glavni debalans u motivaciji za rat nastao je baš u tome – ukrajinski vojnik je ostrašćen, uveren da čini pravu stvar i mrzi svog protivnika.
U NOVOM NEDELJNIKU VELIKI SPECIJAL
Samoobmane, mitovi, stradanja i volja za borbom – Vojna analiza Aleksandra Radića
A gde smo tu mi? „Nije vest što Srbija nije uvela sankcije Rusiji“ – Velika reportaža Veljka Miladinovića
Šta je cilj, odbraniti Ukrajinu ili pobediti Rusiju? – Spoljnopolitički ugao
Željka Pantelića
CEO TEKST ČITAJTE U NOVOM NEDELJNIKU KOJI JE NA KIOSCIMA OD ČETVRTKA 23. FEBRUARA, ILI U DIGITALNOM IZDANJU KOJE JE DOSTUPNO NA NSTORE.RS. VELIKI SPECIJAL POVODOM GODIŠNJICE POČETKA RATA U UKRAJINI.
SVI ČITAOCI DOBIJAJU SPECIJALNO IZDANJE MAGAZINA „MEDICINA DANAS“.