Počeo je 75. dan rata u Ukrajini. Sve oči biće uprte u Moskvu gde se očekuje proslava Dana pobede na kojoj bi Vladimir Putin, prema rečima stručnjaka, mogao da iznese informacije o daljem delovanju ruskih snaga u Ukrajini.
Održan je video poziv lidera grupe G7, kom je prisustvovao i predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski, a čije posledice su osuda ruskih akcija i potvrđivanje neophodnosti uvođenja embarga na rusku naftu.
Grupa od 170 civila evakuisanih iz čeličane Azovstal u Marijupolju bezbedno je stigla u Zaporožje, dok je Zelenski potvrdio da je 60 ljudi poginulo u bombardovanju škole koja je korišćena kao sklonište.
RAT U UKRAJINI – NAJVAŽNIJE
Raste zabrinutost o potencijalnom radioaktivnom curenju iz nuklearne elektrane Zaporožje.
Rusija i Ukrajina razmenile su optužbe za granatiranje oblasti u kojoj se nuklearna elektrana nalazi.
Međunarodna agencija za nuklearnu energiju pokušava da ispregovara hitnu inspekciju Zaporožja.
Volodimir Zelenski rekao je da će ruski osvajači „nestati kao rosa na suncu“.
Prema izveštajima koji dolaze sa fronta, Rusija je intenzivirala svoje napade na Donjecku regiju.
21.45 – generalni sekretar UN Antonio Gutereš rekao je u svojoj poseti Moldaviji da su posledice rata u Ukrajini „suviše strašne da bi se o njima razmišljalo“.
21.15 – Varenike punjene mesom, krompirom, šampinjonima, ukrajinski boršč, palačinke od krompira i obične palačinke samo su neka od tradicionalnih jela koja Ukrajinke izbegle zbog rata nude Poljacima u restoranu Garmaž u Varšavi.
Garmaž je prvi i jedini restoran u Varšavi otvoren kako bi zapošljavao žene izbeglice iz Ukrajine koje u susednoj Poljskoj traže utočište. U njemu trenutno radi šest Ukrajinki, pet koje su iz zemlje izbegle i jedna koja od ranije živi u Poljskoj.
Izbeglice u Poljskoj dobijaju identifikacioni broj uz pomoć kog se lakše zapošljavaju, mogu da otvaraju račune u banci, idu u školu. (Beta)
20.41 – Ministartsvo odbrane SAD nazvalo je izjave predsednika Rusije Vladimira Putina na paradi povodom Dana pobede „lažima, pretnjama i neistinama“.
20.02 – Nemački kancelar Olaf Šolc sastao se sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom u Berlinu, što je bila prva Makronova poseta stranim zvaničnicima otkako je ponovo izabran za lidera Francuske.
Šolc je novinarima nakon sastanka rekao da „Francuska i Nemačka stoje uz Ukrajinu kao deo evropske porodice“, kao i da je rat koji se tami odvija „istorijska prekretnica“.
„Mi podržavamo Ukrajinu moralno, finansijski i vojno – oružjem. Ne smemo dozvoliti da se granice u Evropi prekrajaju nasilno, pa ćemo stoga učiniti sve što je u našoj moći da se sukob ne prelije na ostale države“, rekao je Šolc.
19.30 – Italijanski parlamentarni komitet započeo je istrago o širenju dezinformacija usled sumnje da se neki ruski komentatori koji su učestvovali u televizijskim emisijima plaćeni od strane Vladimira Putina, prenosi Gardijan.
19.03 – Predsednik Francuske Emanuel Makron rekao je da će razmatranje zahteva Ukrajine za članstvom u Evropskoj uniji „trajati godinama, ako ne i decenijama“.
18.36 – „Sami smo uz Ukrajinu, a njih je 50…“
18.01 – Antiratni protesti organizovani su širom Rusije kako bi se izrazilo neslaganje sa postupcima režima Vladimira Putina i pokretanjem rata u Ukrajini.
17.33 – „Obe strane su potrebne kako bismo sutra izgradili mir…“
17.00 – Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen se uputila u Mađarsku kako bi sa tamošnjim predsednikom Viktorom Orbanom razgovarala o problemima koji postoje kada je u pitanju uvođenje šestog paketa sankcija EU Rusiji, a koji uključuje uvođenje embarga na rusku naftu.
16.23 – Velika odluka…
15.50 – Deniš Šmihal i Šarl Mišel morali su da prekinu svoj sastanak i uđu u sklonište nakon što su projektili pogodili Odesu u kojoj su dvojica zvaničnika održavala sastanak, saopštio je Mišel, a prenosi Gardijan.
15.16 – Ukrajinski premijer Denis Šmihal zahvalio se predsedniku Evropskog saveta Šarlu Mišelu za podršku, nakon što je zvaničnik EU posetio Odesu.
Njih dvojica razgovarali su o šestom paketu sankcija EU i važnosti integracije Ukrajine u Uniju
14.41 – Ministarstvo odbrane Ukrajine saopštilo je da ruske snage „podržane tenkovima i teškom artiljerijom sprovode jurišne napade na čeličanu Azovstal u Marijupolju“, gde su zarobljeni poslednji ukrajinski vojnici u gradu.
14.03 – Predsednik Rusije Vladimir Putin rekao je da uopšte ne sumnja u to da će „specijalna vojna operacija u Ukrajini postići predviđene ciljeve“, prenosi ruska agencija TASS.
13.34 – Raste bojazan kineskog predsednika…
12.51 – Psu koji njuhom detektuje mine, a koji nosi zasluge za otkricanje preko 200 eksplozivnih naprava otkako je počeo rat u Ukrajini, dodeljena je medalja za doprinose zemlji.
Patronu, dvoipogodišnjem Džek Rasel terijeru, nagradu je dodelio predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski na ceremoniji u Kijevu.
12.14 – Diplomatski incident…
11.00 – Vlasnike pametnih televizora u Rusiji koji su želeli da pogledaju paradu kojom se proslavlja Dan pobede sačekala je antiratna poruka koja osuđuje predsednika Vladimira Putina zbog „krvi hiljade Ukrajinaca koju nosi na rukama“
„TV i vlast lažu. Ne ratu“, pisalo je u poruci.
10.30 – Britanska ambasadorka u Ukrajini Melinda Simons se nedavno vratila u Kijev, a jutros je na svom Tviter profilu napisala da ju je sačekala veoma topla dobrodošlica.
9.53 – Obraćanje koje se sa nestrpljenjem čekalo…
9.20 – Počela je parada povodom obeležavanja Dana pobede u Moskvi, na kojoj se nalazi i predsednik Rusije Vladimir Putin.
9.15 – Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski oglasio se povodom Dana pobede, rekavši da će Ukrajina iz rata sa Rusikom izaći kao pobednik.
„Borimo se za slobodu naše dece i zbog toga ćemo pobediti. Nikada nećemo zaboraviti šta su naši preci uradili u Drugom svetskom ratu tokom kog je poginulo više od osam miliona Ukrajinaca. Uskoro će se u Ukrajini slaviti dva Dana pobede, a neko neće slaviti uopšte“, rekao je Zelenski.
„Pobedili smo tada i pobedićemo sad. Srećan vam dan pobede protiv nacista. Slava Ukrajini“, zaključio je Zelenski.
8.56 – Uprkos proslavi Dana pobede…
8.30 – Ruska agencija RIA prenela je izjave Kirila Stremusova kog opisuje kao zamenika vođe vojno-civilne administracije u Hersonu.
„Ne planiramo održavanje referenduma kako bismo osnovali republiku. Na osnovu mogućnosti koje imamo, težimo tome da što je moguće više toga integrišemo u Rusku Federaciju“, rekao je Stremusov.
8.09 – Šef diplomatije Evropske Unije Đuzep Borelj rekao je da bi Unija trebalo da razmisli o korišćenju zamrznutih ruskih rezervi kako bi platila za obnovu Ukrajine nakon rata, prenosi Gardijan, pozivajući se na Fajnenšel tajms.
Borelj je rekao da bi to bilo logično, s obzirom na to šta su SAD uradile sa sredstvima Centralne banke Avganistana nakon što su talibani došli na vlast.
„Imamo novac u našim džepovima i neko bi morao da mi objasni zbog čega se ruski novac razlikuje od avganistanskog“, rekao je Borelj.
7.47 – U nekim ruskim gradovima, kao što je Vladivostok, parade povodom proslave Dana pobede su već počele.
7.30 – Kratak rezime…
- Velika Britanija proširilia je sankcije uvedene Rusiji podižući tarife na uvoz ruskih plemenitih metala i zabranjujući izvoz određenih britanskih proizvoda u Rusiju kako bi je doveli u što težu finansijsku situaciju.
- Kristina Kvien, jedna od viših zvaničnica američkog diplomatskog tima u Ukrajini, stigla je u Kijev kao deo postupka vraćanja američkih diplomata na tlo Ukrajine.
- Pripadnici bataljona Azov koji su zarobljeni u čeličani Azovstal u Marijupolju strahuju da bi mogli biti ubijeni ukoliko budu zarobljeni od strane ruskih snaga i zbog toga traže od ukrajinskih vlasti da se nagode kako bi im omogućili sigurnu evakuaciju.
- Nemački kancelar Olaf Šolc rekao je da će Ukrajina pobediti Rusiju kao što je sloboda pobedila nacističku diktaturu 1945. godine.
- Kremlj je saopštio da će se parade povodom Dana pobede održati u 28 gradova ida će u njima učestvovati oko 65.000 ljudi. Biće iskorišćeno 2.400 vojnih vozila, uključujući 400 aviona.