Dvadeset dva britanska veterana, prešla su utorak Lamanš, kako bi obeležili 80. godišnjicu iskrcavanja u Normandiji. Dve ili tri generacije unazad, počela je morska invazija, koju je na zapadnu Evropu izvelo oko 150.000 savezničkih vojnika i koja je pomogla okončanju Drugog svetskog rata.
Ron Hejvord, tenkovski vojnik koji je ostao bez nogu u borbama u Francuskoj, tri nedelje nakon Dana D, rekao je okupljenima u Portsmutu u sredu da postoji razlog zašto su on i drugi vojnici okupljeni tamo.
„Ja sam predstavnik muškaraca i žena koji su svoje živote stavili na čekanje da bi otišli da se bore za demokratiju i ovu državu. Ovde sam da im odam poštu i da obezbedim da se njihova priča nikada ne zaboravi.”
Događaju u Francuskoj, na današnji dan, prisustvovaće i ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, što treba da bude podsetnik da, dok Drugi svetski rat bledi u istorijskim zapisima, danas imamo dva aktivna rata, u Ukrajini i u Gazi, piše Gardijan.
Procenjuje se da je 6. juna 1944. ubijen 4.441 britanski, američki, kanadski i drugi saveznički vojnik, i najmanje jednak broj Nemaca. BBC-jev dokumentarac, o Danu D, koji obrađuje intervjue sa veteranima i njihovim iskustvima kao građu, pokazuje koliko je to iskustvo bilo zastrašujuće. I, naravno, kako niko ne bi trebalo da prolazi kroz isto ponovo.
„Sve što sam mogao jeste bilo da stojim sa strane, gledam i plačem“, priseća se Džejms Keli, komandos kraljevskih marinaca iz Liverpula. Kaže da se u jednom trenutku našao sam u francuskom selu, nekoliko sati nakon što je uspeo da se skloni sa plaže Mač. Njegov prijatelj je ubijen, a kada su do njega konačno stigli, krv mu je šiljala iz vrata. Keli je morao da nastavi.
Kralj Čarls, Riši Sunak, Džo Bajden, Emanuel Makron i Olaf Šolc će govoriti na ceremoniji.
Bajden bi u petak trebalo da govori u Pointe du Hocu, gde se pre 80 godina 225 američkih rendžera penjalo na strme litice od 35 metara, uz pomoć merdevina sa užetom, kako bi uhvatili strateški lociran artiljerijski bunker.
Bila je to možda najopasnija misija izvedena tokom Dana D, a žrtve su bile velike. Samo 90 njih je još bilo u stanju da se bori kada je nekoliko dana kasnije izvršeno prebrojavanje.
Naslovne strane o borbama i žrtvama u Ukrajini, ali i u Gazi, pokazuju da izgleda ima više onih koji vole sukob nego onih koji teže stabilnosti.
Anketa YouGov-a pokazala je da 55 odsto Britanaca veruje da je donekle ili vrlo moguće da će Ujedinjeno Kraljevstvo biti uključeno u rat u narednih pet godina.
Barem od kraja Hladnog rata, a možda i od 1945. godine, bilo je lakše uzeti stabilnost i bezbednost u Evropi zdravo za gotovo. I to zahvaljujući vojnom paktu NATO i ekonomskom savezu EU. Ali i sumornom sećanju na sveopšti sukob. Međutim, porast nacionalističke retorike pokazuje da i nemarnost raste. A ako se to nastavi, znači da će obični ljudi ponovo izvući deblji kraj.