Pobeda Donalda Trampa na predsedničkim izborima Srbiji bi mogla da donese „kratkoročni profit od oštrijeg pritiska na Kurtija da zaustavi svoju aktuelnu represivnu politiku prema Srbima na severu Kosova“.

„Republikanska administracija bi bila odlučnija u pritisku na Kurtija da se aktuelna krizna situacija relaksira, dok bi demokrate nastavile sa mahom retoričkim kritikama vlasti u Prištini“, priča Milan Krstić, docent Fakulteta političkih nauka, za Nedeljnik. „Trampova administracija bi manje koordinisala svoju politiku prema Srbiji i regionu sa EU i delovala bi više unilateralno nego administracija Kamale Haris. To bi se odnosilo i na dijalog Beograda i Prištine, gde bi Amerika mogla da ponovo stavi u opticaj i neka rešenja ‘van kutije’, odnosno van postojećeg okvira definisanog Ohridsko-briselskim dogovorom.“

Međutim, Krstić dodaje da bi takav pristup rešavanju kosovskog pitanja, dakle pristup koji bi bio oslobođen postojećih okvira, bio i pretnja da se odustane od formiranja Zajednice srpskih opština.

„Povećanje mogućnosti da se ‘razgraničenje’ vrati na agendu verovatno bi bilo tumačeno kao povoljno od strane vlasti u Beogradu, ali ovakav scenario nosi sa sobom i mnogo rizika po Srbiju – od sudbine Srba i kulturne baštine južno od Ibra, preko otvaranja pitanja opština sa albanskom većinom na jugu centralne Srbije, pa sve do otvaranja mogućnosti za stvaranje velike Albanije“, objašnjava Krstić. „S druge strane, ukoliko bi aktuelna potpredsednica Kamala Haris 20. januara ušla u predsednički kabinet u Beloj kući, od Kurtija bi se očekivalo da uspostavi Zajednicu srpskih opština na Kosovu i Metohiji. Ne bi postojao pritisak da Srbija prizna jednostrano proglašenu nezavisnost naše južne pokrajine, iako bi Amerika to svakako preferirala, ali bi se očekivalo da ispunjava stavke iz Ohridsko-briselskog dogovora.“

Prema analizi Ijana Bremera, predsednika Eurasia Group, „kineski državni vrh pokušava da otkrije da li su Trampove najnovije pretnje carinama od 60% na sav kineski izvoz samo blef koji bi trebalo da zamaže oči biračima, ili prevejani pregovarački trik kojim želi da pritisne Peking i izvojuje bolje trgovinske i investicione uslove“.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 12. OKTOBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Nedeljnik 666

Nedeljnik 666

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.