U susret letnjoj sezoni, otvaranju bazena i sve pogodnijim temperaturama mora koje će uskoro biti povoljne za kupanje, Hrvatski zavod za javno zdravlje danas je izdao preporuke kako bi se sprečilo širenje koronavirusa, piše Jutarnji list.
Kao i za sve, najvažnije je održavanje higijene i distance, a svi podaci moraju biti postavljeni na vidljivo mesto.
Što se tiče fizičke udaljenosti, svim posetiovima i zaposlenicima HZJZ savetuje se da budu na udaljenosti od jednog i po metra. U garderobama i sanitarnim čvorovima, bilo na bazenima ili na plažama treba da se primenjuju sve preventivne mere dezinfekcije. Na primer, sanitarni čvorovi treba da se čiste svaka dva sata, a po potrebi i češće, a važno je i povećati broj osoba koji rade na održavanju čistoće.
Dezinfekciona sredstva za ruke moraju da budu dostupna i na vidljivim mestima.
Koncesionar je dužan da osigura osobu koja može nadzirati propisane mere i dezinfikovati ležaljke nekoliko puta dnevno, a obavezno nakon što određeni gost više ne koristi ležaljku. Mora da se vodi računa i o razmaku među ljudima.
Što se tiče morskih i slatkovodnih kupališta maksimalan broj osoba je 15 na sto kvadratnih metara. Takođe i u samom moru ili vodi, potrebno je držanje razmaka od propisanih metar i po.
Preporuka je da se na svim otvorenim prostorima kupališta postave kante za smeće s odgovarajućim poklopcima.
Hrvatski zavod za javno zdravlje redovno će uzorkovati i analizirati kvalitet vode u moru.
Što se tiče kupališta na bazenima i vodenih parkova, važe ista pravila što se tiče distance od metar i po, te 15 osoba na sto kvadrata neto površine, uključujući i bazene. Mere higijene takođe se sprovode po istom principu. Bazeni se moraju hlorirati po već propisanim preporukama, a klimatizacijski uređaji moraju biti apsolutno ispravni, s redovnom proverom filtera i mora se pratiti pravilno stanje obnove vazduha u zatvorenim prostorima. Naravno, dezinfekciona sredstva i sapun, standardna je oprema koja mora biti dostupna.
Što se tiče ugostiteljskih objekata unutar kupališta, oni se moraju pridržavati ranije objavljenih preporuka.
Sami kupači, pre ulaska u bazen obavezno moraju da istuširaju i prođu kroz predbazen gde će oprati noge u hiperhlorirsnoj vodi koja sadrži i dezinfekcijsko sredstvo. Maksimalan broj osoba u bazenu mora da osigura razmak od 1,5 metra između korisnika, a ukoliko je reč o bazenu u kojem je pojačana aktivnost, tada bi se broj osoba trebao smanjiti.
Zaposleni moraju da pridržavaju propisanih mera, od svakodnevnog merenja temperature do prijave bilo kakvog znaka bolesti. Takođe, nadređeni im moraju osigurati edukaciju, odnosno upoznati ih s novim pravilima ponašanja.
Preporuka HZJZ-a odnosi se i na radno vreme, tako da predlažu rad u dve smene. Dakle, ukoliko je moguće radilo bi se u dve smene sa sat vremena pauze kako bi se provelo temeljno čišćenje i dezinfekcija.
Vraćanjem bazena u funkciju počinju i treninzi u bazenima, od plivanja, vaterpola, skokova u vodu…
Oni su takođe dužni da se pridržavaju svih higijenskih mjera. Sportisti bi u bazenu trebalo da održavaju fizičku distancu od sedam metara.
I za kraj, nezavisno da li neko dolazi na trening ili na kupanje, uzeće se osobni podaci, kako bi u slučaju pojave COVID-19, epidemiolozi mogli da uđu u trag kontaktima.
KORONAVIRUS:
„KUĆNA IZOLACIJA“ – Uslovi za dobijanje i preporuke za ukućane
RADITE OD KUĆE? – Evo kako da olakšate sebi
ŠTA ZNAČI IMATI „KONTAKT“ SA ZARAŽENIM?
NAJVAŽNIJE STVARI KOJE BI TREBALO DA ZNATE O KORONAVIRUSU:
Koji su glavni simptomi koronavirusa i kako ga razlikovati od sezonskog gripa
Šta možete da uradite da biste smanjili rizik od zaraze koronavirusom (kako da se pripremite za COVID-19)
Izbegavajte rukovanje i ljubljenje
Šta je „samoizolacija“ i kada je bi je trebalo primenjivati
Da li maska pomaže i kada bi trebalo da je nosimo?
Kako funkcionišu brzi testovi za koronavirus?
Čuvajte se infodemije (najezde lažnih vesti). Na primer, psi i mačke ne prenose koronavirus…
Darko Tanackovic
I tokom seksa da drzite razmak, nema zezanja!😂😂😂