Pacijentkinje u Poljskoj uskoro bi trebalo da za medicinski registar daju podatak da li su trudne. Kritičari i opozicija ne veruju vlastima i tvrde da bi datoteke mogle da se upotrebe za suzbijanje ilegalnih abortusa, piše Dojče vele.
Propis koji je početkom juna potpisao poljski ministar zdravlja Adam Nidzilski zvuči birokratski, i teško da bi inače bio vest. Naime, medicinski informacioni sistem proširuje se za par podataka koje bi pacijenti trebalo da prijave.
Ali, novu buru u Poljskoj izaziva to što je jedan od tih podataka da li je osoba – trudna.
Dve sedmice od potpisivanja propis stupa na snagu. Najpre je davanje tog podatka dobrovoljno, a od oktobra biće obavezno.
Opozicija i kritičari vladajuće tvrdo konzervativne stranke Pravo i pravda pitaju se da li je popisivanje trudnica način da se proverava da li žene eventualno ilegalno preduzimaju abortuse ili ih pak sprovode u inostranstvu.
Poljska ionako ima jedan od najstrožih zakona o pobačaju u Evropi. Prema njemu, prekid trudnoće dozvoljen je samo ukoliko je fetus plod silovanja, ili je pak ugroženo zdravlje trudnice.
Opozicija vlastima ne veruje
„Ne uvodimo nikakav registar trudnoća“, rekao je zamenik ministra zdravlja Valdemar Kraska ove sedmice u parlamentu, i optužio opoziciju da širi „laži“.
„Samo hoćemo da medicinari imaju što širi pristup podacima svakog pacijenta kako bi mogli da mu pruže najbolju pomoć i izbegnu eventualne greške“, rekao je on.
Kraska je podsetio da se registar proširuje i za druge podatke, recimo o tome ima li pacijent implantate, alergije i koje je krvne grupe.
Opozicioni liberali i levičari oštro se protive podatku o trudnoći, smatrajući ga načinom da se žene zaplaše i da im se još ograniče mogućnosti da prekinu neželjene trudnoće.
Kako je rekao Mihal Gramatika iz stranke Poljska 2050, u nekoj normalnoj zemlji bi takav elektronski registar mogao da se pozdravi, ali ne i u Poljskoj. „Mi kao treba da verujemo da će samo lekari i niko više imati pristup toj datoteci“, rekao je Gramatika.
Uprkos strogim zakonima o abortusu i nizu socijalnih mera za podsticanje nataliteta, u februaru je u Poljskoj na svet došlo svega 23.000 dece, što je najmanje u jednom mesecu od kraja Drugog svetskog rata.
Abortus još nije kažnjiv za žene
Katarina Vezik, komentatorka vodećeg poljskog lista Gazeta Viborča, podseća da žene ne mogu biti zakonski kažnjene za pobačaj – svejedno da li su zabeležene u nekom registru.
„Ako je ovaj registar trebalo da bude sredstvo pritiska, onda je loše koncipiran za te potrebe“, piše ona. „Uprkos trudu onih koji se zalažu protiv slobode izbora (žene da odluči o abortusu, prim. DW), Poljska još uvek nije drugi El Salvador.“
U centralnoameričkoj državi naime žene koje izgube dete u trudnoći rizikuju trideset godina robije.
U Poljskoj žene, prema sadašnjim zakonima, ne mogu biti kažnjene. Predviđena je maksimalna kazna od tri godine zatvora za osobe koje sprovode abortus, u tome pomažu ili na to nagovore trudnicu.