Čudnije su se stvari događale u ovoj zemlji nego da jedan ministar završi iza rešetaka, ali baš odavno se nije desilo da jedan ministar završi iza rešetaka. I to kakav ministar! (Nije pohvala, dapače.) Zato je Goran Vesić završio i na naslovnoj strani ovog broja, što je takođe bilo nezamislivo, pre svega iz razloga rečenice „I to kakav ministar!“.
Tragedija u Novom Sadu i dalje je tema koja zaokuplja građane, pa tako i medije, i nadamo se da će tako ostati dok krivci ne budu izvedeni pred (u Srbiji) počesto ukaljano lice pravde. Bavili smo se i „Sabljom“, istorijskim zabludama, merenjem pi.. vojnog budžeta i slušali Svetlanu Slapšak. Valjalo bi da je i vi čujete…
Pogledajte šta vas čeka u novom broju i pretplatite se na naše digitalno ili štampano izdanje
VESIĆ – ji veruju da mogu da prepoznaju šahovske poteze Aleksandra Vučića, u hapšenju Gorana Vesića nisu mogli da prepoznaju jasne obrise strategije sa planiranim potezima unapred. Zato se prethodnih dana i u političkim kuloarima i u medijima gde se o tome polemiše, promišljalo da li je ovo pokazatelj da vlast popušta pod pritiskom javnosti (protesti u Novom Sadu ispred tužilaštva) i da li je u ovoj šahovskoj partiji Vučić spreman da žrtvuje figuru, ali i da je tako nije do kraja jasno da li bi se tim potezom odrekao lovca ili piona. Tekst Veljka Miladinovića u novom Nedeljniku.
LALIĆ – Šta ćemo mi dalje? Da se bijemo po Skupštini, i po ulicama, pošto više nemamo gde. I kakvu ulogu u svemu tome ima ono što je pre 30 godina napravio Jovica Stanišić. „I dalje radi i ničemu ne valja“, piše glavni urednik Veljko Lalić u uvodniku novog Nedeljnika/
PRIKRIVANJE – Tvrdnje poput onih da se na nadstrešnici nije radilo ili da je u pitanju „stara“ nadstrešnica nisu urodile plodom, baš kao ni priče o pokušajima rušenja države ili izazivanja građanskog rata. Činjenica da je nastradalo 15 ljudi, među njima i dece, nije mogla biti prekrivena rečima koje su građani već čuli. Analiza Zorana Strike u novom Nedeljniku.
TITANIK – Režim u Srbiji ne može da se reformiše, ali može da pravi strateške ustupke. Kad bi se reformisao, on bi se urušio iznutra. Taktički ustupci su bili lažno i privremeno odustajanje od iskopavanja litijuma, usred velikog pritiska javnosti, a opozicija i kritička javnost sumnjaju da su taktički ustupak ostavke i procesuiranja osumnjičenih za nesreću na Železničkoj stanici u Novom Sadu, piše Zoran Panović u političkoj analizi u Nedeljniku.
PROTIĆ – „Odavno se u ovom narodu čeka svetski moćnik, globalni mesija, svemogući vasileus, koji će Srbima i njihovim interesima priteći u pomoć. Čijim će silnim delovanjem, jednim jedinim potezom, biti ostvarene srpske aspiracije. I srpska snoviđenja. Megalomanska. Mitomanska. Uobražena.“ Istorijske lekcije Milana St. Protića svakog meseca u Nedeljniku i na Velikim pričama.
PANTELIĆ – Ruska invazija na Ukrajinu i Iranov proksi rat protiv Izraela približili su kao nikada do sada Moskvu i Teheran. Odnosi između Rusije i Persije, danas Irana, bili su opterećeni ratovima koje su dve imperije vodile u 18. i 19. veku. U prethodnih dvesta godina Rusi i Persijanci su s vremena na vreme bili čak i u situacionim ili „slučajnim“ savezništvima, ali to nikada nije imalo, ni izbliza, obeležja strateškog partnerstva kao danas. Spoljnopolitička analiza Željka Pantelića.
VOJSKA – Budžet resora odbrane Srbije biće oko 2,237 milijardi evra, a hrvatski 1,5 milijardi evra. Kada se ti iznosi porede sa prethodnim godinama, primetno je da raste potrošnja za odbranu, i to brzo, sa težištem na nabavkama. Veliko poređenje i usporedba Aleksandra Radića: budžeti hrvatske i srpske armije.
SVETLANA SLAPŠAK – Čuvena slovenačka i jugoslovenska književnica, disidentkinja i feministkinja priča za Nedeljnik o revolucijama nekada i sad, o početku rata, sukobima sa srpskim akademicima osamdesetih, nacionalizmu i Srpskom kulturnom centru „Danilo Kiš“ u Ljubljani.