Za Apisa se, povrh svega, smatralo da je doveo i Aleksandra Karađorđevića na vlast, mada su istorijski izvori kontradiktorni kada je reč o tome. Tadašnji princ Đorđe, prvi u liniji nasledstva za presto, opisivan je kao neobuzdani mladić, prilično bistar i obdaren za matematiku. Kralj Petar mu je doveo vaspitača iz Pariza, majora Levasera koji je jednom opisao Đorđa kao „đačića, prijatelja najistaknutijih kraljoubica, još neoformljenog karaktera i bez ikakvog moralnog vaspitanja“. Đorđe nije voleo svog vaspitača, jednom ga je toliko uvredio da ga je kralj Petar zatvorio u kalemegdanskom kazamatu…

…Iz arhiva Sekretarijata inostranih poslova o „Solunskom procesu“ koje je pronašao i objavio Dedijer proizilazi da su zaverenici, a naročito Apis, igrali značajnu ulogu prilikom izmene u prestolonasleđu.

Prema Vemićevom dnevniku, još 18. oktobra 1907, na sastanku kod oficira Tucakovića kojem je prisustvovalo šest zaverenika, među kojima je bio Apis, bilo je rešeno da se Đorđe otruje.

U tom arhivskom dokumentu koji je pronašao Dedijer navodi se:

„Rešeno je da se Ludaku da tečnost. Apis ima pet flaša od pokojnog dr A. Nešića…“

Uz novi Nedeljnik koji je na kioscima od četvrtka 9. januara čitaoci na poklon dobijaju drugu knjigu iz hit edicije „Senke nad Balkanom“. Knjiga “APIS I CRNA RUKA – NAJOZLOGLAŠENIJI SRPSKI ZAVERENIK” Dušana Teleskovića priča je o tajanstvenoj organizaciji o kojoj su i danas podeljena mišljenja, baš kao i o glavnom njenom junaku čija se senka nadvijala nad Jugoslavijom između dva rata, iako je on izgubio život pre njenog formiranja…



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.