Američka vlada otvorila je put Amerikancima da mogu da jedu meso uzgojeno u laboratoriji, nakon što su vlasti ocenile da je mesni proizvod dobijen od životinjskih ćelija bezbedan za ljudsku ishranu. Američka administracija za hranu i lekove (FDA) će dozvoliti kalifornijskoj kompaniji pod nazivom Upside Foods da uzima žive ćelije od pilića i zatim ih uzgaja u kontrolisanom laboratorijskom okruženju kako bi proizvela mesni proizvod koji ne uključuje stvarno klanje nijedne životinje, piše Gardijan.

FDA je saopštila da je spremna da odobri prodaju drugog mesa uzgojenog u laboratoriji, navodeći da je „uključena u razgovore sa više firmi“ da učine isto, uključujući kompanije koje žele da uzgajaju morsku hranu iz ćelija morskog života.

„Svet doživljava prehrambenu revoluciju i američka administracija za hranu i lekove je posvećena podršci inovacijama u snabdevanju hranom“, rekao je Robert Kalif, komesar FDA. S obzirom da je Singapur trenutno jedina zemlja u kojoj se proizvodi od mesa uzgojeni u laboratoriji legalno prodaju potrošačima, odobrenje SAD moglo bi otvoriti vrata novom tržištu hrane za koje podržavaoci kažu da je efikasnije i ekološki prihvatljivije od tradicionalnog uzgoja stoke.

„Ovo ćemo videti kao dan kada je sistem ishrane zaista počeo da se menja“, rekao je za Vašington post Kosta Janulis, upravljački partner u Sinthesis Capital, fondu za prehrambenu tehnologiju. „SAD su prvo značajno tržište koje je ovo odobrilo – ovo je seizmično i revolucionarno“.

Upside Foods, koji je ranije bio poznat kao Memphis Meats, sakuplja ćelije iz životinjskog tkiva, a zatim uzgaja jestivo meso u bioreaktorima. Kompanija je saopštila da je meso koje se uzgaja identično konvencionalno uzgojenom mesu.

Ipak će proći nekoliko meseci pre nego što meso uzgojeno u laboratoriji preplavi američke supermarkete – svaki proizvod će morati da odobre regulatorna tela, a Upside Foods i dalje mora da dobije pristanak američkog ministarstva poljoprivrede za svoj poduhvat.

Takođe je neizvesno kako će potrošači reagovati na mogućnost mesa iz laboratorije. Nova generacija biljnih zamena za meso, kao što je Impossible Burger, hvaljena je od strane mnogih, ali nije napravila revoluciju u sektoru. Ali industrija laboratorijskog mesa želi da se pozicionira kao ekološki prihvatljiva alternativa u doba sve veće zabrinutosti zbog klimatskih uticaja proizvodnje mesa, kao i zbog fabričke farme i pitanja dobrobiti životinja.

Širom sveta postoji više od 150 kompanija koje se bave uzgojem mesa, uz ulaganja od nekoliko milijardi dolara, prema Institutu za dobru hranu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.