Jedanaestog septembra 1937. godine Beogradski sajam je otvorio kapije svoje prve manifestacije i tako začeo svoje blagotvorno putovanje kroz istoriju. Već prva sajamska manifestacija, održana na današnjem Starom sajmištu, predstavljala je fenomen u evropskim okvirima i bila je izvanredno prihvaćena i posećena.

            Tokom sledeće 84 godine Beogradski sajam promenio je lokaciju, širio infrastrukturu, unapređivao usluge i pomerao standarde, obeležavajući ceo jedan vek spajanjem srpske privrede sa svetom i promocijom raznovrsnih civilizacijskih dostignuća na srpskom tržištu, u privredi i društvu u celini.

          Ugostivši za to vreme više od 60 miliona posetilaca i organizujući više od 3.300 sajamskih manifestacija sa oko 500.000 izlagača iz 180 država, Beogradski sajam se tokom proteklih decenija ustoličio kao jedan od lidera u kreiranju i realizaciji privrednog života i tržišnog ambijenta zemlje, a opšta i zajednička korist i ukupni nacionalni prosperitet (p)ostali su trajni moto postojanja i funkcionisanja kompanije. 

            Aktuelna globalna pandemija virusa „kovid 19“ je i Beogradski sajam i sajamsku delatnost u celini dovela do ruba egzistencije, ali je istovremeno i kompaniju i zaposlene, pre svega poznatim kampanjama i odricanjima u korist masovnog vakcinisanja građana, isturila u prve redove suprotstavljanja ovom nepojmljivom zlu, čineći ih svojevrsnim svetlim primerom na planetarnom nivou. Čak je i prošlogodišnji rođendan Beogradskog sajma obeležen grčevitim zalaganjem za opstanak kompanije i delatnosti i pomoć da se ne ugase u ograničenjima kojima je agresivni virus pokrio i život i privredu.

            Ipak, da život nije stao i da ne sme da stane Beogradski sajam je pokazao brojnim aktivnostima i manifestacijama u različitim sferama javnog života – društvenoj, kulturnoj, sportskoj…

            Između dva rođendana, a šest meseci posle zatvaranja kovid-bolnice, Beogradski sajam je zdravstvu Srbije i društvu u celini stavio na raspolaganje svoje dve hale za masovnu imunizaciju građana i kompletne infrastrukturne pogodnosti. U njima su u mesecima koji su usledili vakcinisane stotine hiljada građana, među njima i članovi diplomatskog kora u Srbiji, članovi kancelarija brojnih međunarodnih organizacija i institucija različitih profila, ali i predstavnici velikih svetskih kompanija, koji su deo javnog prostora u Srbiji. Punktove za vakcinaciju u hali 3 posetio je i češki premijer Andrej Babiš. Visoki gost bio je impresioniran organizacijom, entuzijazmom, stručnošću i posvećenošću kojom se masovna vakcinacija na Beogradskom sajmu ali i u čitavoj Srbiji odvija. Učinjen je i izuzetan presedan u svetskim razmerama: na Beogradskom sajmu je organizovana i besplatna vakcinacija stranih državljana.

            I oblast kulture i multimedija takođe su bili pokriveni. Posle prošlogodišnjeg rođendana, a kao svojevrsni omaž otkazanom 65. Međunarodnom sajmu knjiga, organizovan je dvodnevni digitalni tribinski program pod naslovom „Otklon od distance“, tokom kojeg je održano osam razgovora, u kojima su učestvovali istaknuti predstavnici domaće književne i šire kulturne scene. Čekajući bolja vremena, paleta sajamskih usluga oplemenjena je studiom za fotografisanje, snimanje i produkciju audio i video materijala, namenjenim za komercijalnu eksploataciju. Očekivani korisnici studija su svi zainteresovani privredni subjekti, sajamski izlagači, marketinške agencije, fotografi, preduzetnici, kao i produkcijske kuće koje imaju potrebu da naprave foto ili video zapis ili kompletan portfolio svojih proizvoda i usluga. Tokom avgusta je Beogradski sajam bio mesto specijalnog audio-vizuelog spektakla u kojem je glavnu ulogu odigrala svetska zvezda i gospodar hajtek minimal zvuka Boris Brejša, a u hali 4 je „aktiviran“ umetnički projekat, interaktivna instalacija „A Galaksija okolo sija“ autora Vladana Radovanovića. Izložba pod nazivom „Pozitivni na život“, postavljena krajem juna na 21 panou na otvorenom prostoru ispred upravne zgrade, na ulazu u prostor Beogradskog sajma, predstavljala je i još uvek predstavlja emotivno i dokumentarističko podsećanje na još nedovršene trenutke istorije koju ova kompanija upravo živi, ali i na njene daleke i sjajne prapočetke. Povod je i predstojeća 85. godišnjica od otvaranja kapija prve sajamske manifestacije Beogradskog sajma uopšte, 1937. godine, na prvobitnoj lokaciji, ali i 65.  godišnjica postojanja na sadašnjoj.

            Polovinom decembra 2020. na Beogradskom sajmu je održan individualni Svetski kup u rvanju, jedno od najvećih ne samo rvačkih nego i uopšte sportskih takmičenja te godine u svetu. U ograničenim mogućnostima putovanja i fizičkih komunikacija, na Beogradski sajam je sa svih svetskih meridijana bilo doputovalo 505 takmičara iz čak 51 zemlje, a s njima i više od 200 članova tehničke, stručne i sportske podrške. Organizacija takmičenja u teškim uslovima ocenjena je najvišim ocenama, a domaćin Beogradski sajam je svoj deo posla obavio bez greške. Pod zastavom Srbije medalje su osvojila trojica rvača, svi u grčko-rimskom stilu.

            Početkom marta, u izmenjenom, „pandemijskom“ konferencijskom formatu održan Agro Belgrade 2021, zamišljen kao vodeći specijalizovani sajamsko-konferencijski događaj na zapadnom Balkanu i u jugoistočnoj Evropi, posvećen voćarstvu, vinogradarstvu i povrtarstvu.

Krajem maja, posle godinu dana pauze, u malo povoljnijim epidemijskim uslovima, na Beogradskom sajmu otvoren 26. Međunarodni sajam hortikulture „BeoPlantFair“, sa već tradicionalnim pratiocima – 24. Izložbom lekovitog bilja i preparata od meda „Darovi prirode“, 9. Izložbom baštenskih i parkovskih mašina „MotoplantExpo“ i 5. Izložbom organske proizvodnje „Organic Fest“. Bilo je puno simbolike u činjenici da je novi početak označila najšarenija i najmirisnija manifestacija u sajamskom kalendaru, mesto inspiracije i ideja za ozelenjavanje površina, uređenje terasa i balkona, kao i uređenje vrtova i sadnju u baštama.

            Krajem juna, hale 1 i 4 Beogradskog sajma bile su „poprište“ već tradicionalnih masovnih prijemnih ispita za upis brucoša na visokoškolske ustanove Beogradskog univerziteta. Ispite su u primernim epidemijskim bezbednosnim okolnostima organizovali Elektrotehnički, Matematički i Fakultet organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu.

Polovinom jula Beogradski sajam je bio domaćin konferencije „Srbija i EU: podrška razvoju i pregovorima o članstvu“, o rezultatima i mogućnostima IPA fondova u Srbiji u oblastima energetike, životne sredine, konkurentnosti, poljoprivrede i ruralnog razvoja, lokalnog razvoja, reforme javne uprave, pravosuđa i obrazovanja, a u organizaciji Ministarstva za evropske integracije Vlade Republike Srbije. Konferenciji su se onlajn obratili i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i evropski komesar za susedsku politiku i proširenje Oliver Varheji.

Kraj avgusta obeležio je veliki promotivni skup organizatora i izlagača na predstojećem, jubilarnom 10. Međunarodnom sajmu naoružanja i vojne opreme „Partner 2021“, najvećem i najznačajnijem sajmu naoružanja i vojne opreme u jugoistočnoj Evropi, koji će biti održan od 11. do 14. oktobra ove godine. Pored kompanija koje pripadaju grupaciji Odbrambene industrije Srbije, na „Partneru 2021“ će se predstaviti i drugi proizvođači naoružanja i vojne opreme iz Srbije, pravni subjekti registrovani za promet naoružanja i vojne opreme, naučne, obrazovne i istraživačke institucije, kao i institucije Ministarstva odbrane u oblasti remonta, održavanja naoružanja i vojne opreme i opitovanja.

            Živo(s)t i optimizam u sajamski prostor unelo je i tromesečno snimanje poznatog kulinarskog TV-šoua u jednoj od hala Beogradskog sajma.

Konačno, i pored neizvesnosti koju koronavirus i dalje obećava, izvesnim u bliskoj budućnosti smatraju se Međunarodni sajam grafičke, papirne i kreativne industrije, planiran od 30. septembra do 2. oktobra, Međunarodni sajam medicine i stomatologije od 7. do 9. oktobra, a  od 11. do 14. oktobra predstaviće se 10. Međunarodni sajam naoružanja i vojne opreme „Partner 2021“. 

            Uz ovakvo podsećanje na godinu između dva rođendana i ono što predstoji, Beogradski sajam je spreman za nove i veće poduhvate, potkovan znanjem i iskustvom, s namerom da i svaki sledeći rođendan dočeka kao uspešna kompanija, ukazujući dobrodošlicu starim i novim izlagačima i posetiocima. Samo uz njihovu podršku, uz poslovne partnere i posvećene goste i posetioce, i bilo je moguće izgraditi uspešnu domaću sajamsku industriju, koji ni najjači virus ipak neće skrenuti sa puta prosperiteta i opšte koristi.

            Beogradski sajam se ovim putem zahvaljuje na svim lepim željama i čestitkama koje je poslednjih dana dobio iz svih delova zemlje i sveta. Kao i tokom prethodne 84 godine, on će to poverenje znati da opravda.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.