Lunarni rover izašao je iz indijske letelice Chandrayaan-3 u četvrtak ujutro kako bi započeo istraživanje Mesečeve površine, rekla je nacionalna svemirska agencija na društvenoj mreži X, (Twitter).
Letelica je sletela na neistraženi južni pol Meseca u sredu, nekoliko dana nakon što se ruska letelica Luna-25 srušila, čime je Indija postala prva zemlja kojoj je to pošlo za rukom.
“Rover Ch-3 se spustio iz lendera i Indija je hodala Mesecom”, saopšteno je iz Indijske svemirske istraživačke organizacije (ISRO), prenosi N1.
Reč je o drugom pokušaju Indije da se spusti na Mesec, a na to je potrošila otprilike 6,15 milijardi rupija (oko 68 miliona evra). Letelica za spuštanje u prethodnoj misiji Chandrayaan-2 srušila se 2019. godine.
Chandrayaan znači “Mesečevo vozilo” na jezicima hindi i sanskrt.
Južni pol Meseca je zanimljiv zbog svog vodenog leda, za koji se veruje da može osigurati gorivo, kiseonik i pitku vodu za dalje misije, ali zbog neravnog terena je spuštanje na njega zahtevno.
Ljudi širom zemlje su gledali sletanje u sredu, a gotovo sedam miliona je gledalo prenos uživo na platformi YouTube.
U hramovima su održane molitve, a škole su za učenike organizovale gledanje prenosa.
Očekuje se da će Chandrayaan-3 biti u funkciji dve nedelje, a sprovodiće eksperimente koji uključuju spektrometrijske analize mineralnog sastava lunarne površine.