Ukupno 50 ljudi, uključujući bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa, suočavaju se sa optužbama u vezi sa uticajem na regularnost predsedničkih izbora 2020. godine.
Rudolf Đulijani i 10 drugih saradnika bivšeg američkog predsednika, optuženi za učestvovanje u naporima da se Tramp zadrži na vlasti, nakon što je izgubio na izborima 2020. godine, izjasnili su se da nisu krivi.
Đulijaniju su tužioci naložili da se lično pojavi na sudu u roku od 30 dana i plati kauciju od 10.000 dolara. Ti uslovi su usledili nakon što je, prema navodima tužioca, Đulijani izbegavao sudski poziv i obaveštenje o optužnici.
Tokom saslušanja, Đulijani, Trampov bivši lični advokat, nazvao je optužnicu „potpunom sramotom za američki pravni sistem“.
Državni tužilac Nikolas Klingerman rekao je da Đulijani „nije pokazao nameru da se pridržava pravnog procesa u Arizoni po pitanju ovog slučaja“.
Brojni Trampovi saradnici su već priznali krivicu ili postigli sporazume kao saradnici u slučajevima u Džordžiji i Mičigenu, piše The New York Times.
Među brojnim optuženima koji su saslušavani u zgradi suda u centru Feniksa, u slučaju koje je pokrenuo državni tužilac Kris Mejs, inače demokrata, saslušana je i Kristina Bob, savetnica Trampove kampanje 2020. godine. Tu je bila i Keli Vord, bivša šefica Republikanske partije Arizone.
Svi su u slučaju Arizona optuženi za zaveru, prevaru i falsifikovanje, a svi oni koji su do sada bili optuženi izjasnili su se da nisu krivi.
Drugi, među kojima je Boris Epštejn, koji je jedan od glavnih advokata Donalda Trampa, i Mark Medous, bivši šef kabineta Bele kuće, biće saslušani sledeće nedelje.
Prvi koji je optužen u ovom slučaju bio je Džon Istman, advokat koji je pomogao u izradi plana za raspoređivanje lažnih birača u državama u kojima je Tramp izgubio. Eastman je optužen u Feniksu prošle nedelje.
Tramp nije optužen u slučaju Arizone. On je u optužnici naveden kao „neoptuženi saučesnik 1“.
Upitan zašto država nije optužila Trampa, Klingerman je rekao da je to „pitanje za veliku porotu, a ne za njega“.
Đulijani, bivši gradonačelnik Njujorka, bio je jedan od trojice optuženih koji su se pojavili bez advokata, iako je rečeno da će ga dobiti.
Suočio se sa teškim finansijskim poteškoćama, a u decembru je podneo zahtev za zaštitu od bankrota, nakon što mu je naloženo da plati 148 miliona dolara odštete dvojici bivših izbornih radnika u Džordžiji. Na njih dvojicu vršen je pritisak i lažno su optuženi za prevaru.
„Rudi Đulijani je dao brojne izjave u poslednjih mesec dana, o optužnici, svojim saoptuženicima i, iskreno, ismevao je pravosudni sistem u Arizoni“, rekao je Klingerman posle saslušanja.
Dodao je da su iz tužilaštva više puta pokušavali da stupe u kontakt sa Đulijanijem, ali da on nije bio na adresi niti je odgovorio na pozive.
Tokom suđenja u utorak, rekao je „nisam se krio ni od koga. Nisam bio u stanu u Njujorku jer je to zgrada od deset spratova, a i nebezbedno je, dobijam dosta pretnji. Nemam više ni lično obezbeđenje“.
Prošlog petka, Đulijani je na X-u uz svoju fotografiju napisao: „Ako vlasti Arizone ne mogu da me pronađu do sutra ujutru:
1. Moraju da odbace optužnicu
2. Moraju priznati da ne umeju da prebroje glasove.”
Fotografija, koju je tužilaštvo prikazalo tokom saslušanja u utorak, u međuvremenu je izbrisana sa platforme.
Đulijaniju je obaveštenje o suđenju uručeno kasnije te večeri, nakon što je završena žurka povodom njegovog 80. rođendana, koja je bila priređena na Floridi.