Rusija je pristala na predlog o jednomesečnom primirju sa Ukrajinom koji su posle pregovora u Saudijskoj Arabiji nekoliko nedelja ranije predložile kijevska i vašingtonska delegacija. Kako su saopštili iz Bele kuće, počeće se energetskim, infrastrukturnim i pomorskim prekidom vatre.

Bela kuća je potvrdila da je ruski predsednik pristao na ovo posle telefonskog razgovora sa američkim predsednikom.

„Dve strane su se složile da vode tehničke pregovore o pomorskom prekidu vatre, a onda i o potpunom prekidu vatre i trajnom miru“, saopštili su iz Bele kuće.

Kako su dodali, pregovori će odmah početi na Bliskom istoku, piše Gardijan.

Tramp i Putin su se složili da poboljšaju diplomatske odnose, jer to ima „veliku prednost“ i jer bi to donelo „vredne ekonomske sporazume i geopolitičku stabilnost“.

Na današnjem sastanku obojica su se složila da ovaj sukob treba da se završi trajnim mirom. Prema njihovim rečima ovaj sukob nikada nije trebalo da počne, a kretanje ka miru počeće energetskim i infrastrukturnim prekidovm vatre, ali i pregovorima o primeni morskog primirja u Crnom moru.

Bliski istok, rekli su, ima potencijal kao mesto pregovora, a budući sukobi se mogu sprečiti.

Razgovarali su o potrebi da se zaustavi širenje strateškog oružja i angažovaće se da to bude i primenjeno, dodali su iz Bele kuće.

Obojica su stava da Iran nikada ne bi trebalo da bude u poziciji da uništi Izrael.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.