Uprkos tome što se Ukrajinci suočavaju sa jednom od najmračnijih zima u svojoj istoriji, vlasti te zemlje u svemu tome vide prednost: Kijev sada može da izgradi čistiji, ekološki prihvatljiv energetski sektor.

Nemilosrdnim napadom na ukrajinski energetski sektor u poslednje dve godine raketama i bespilotnim letelicama, Rusija je nenamerno ubrzala prelazak zemlje na zelene energetske opcije, piše The Washington Post.

Čak i dok Ukrajinci gledaju u jednu od najhladnijih i najmračnijih zima u svojoj istoriji, vlasti vide potencijalnu prednost: Ukrajina sada može početi iznova i stvoriti čistiji, ekološki prihvatljiv energetski sektor.

„Rat je, naravno, tragedija, ali zavisi od vas, kako ćete reagovati na njega“, rekao je Vladimir Kudricki, generalni direktor ukrajinskog državnog distributera električne energije Ukrenergo.

„Možemo da kažemo da je ovo užasna situacija i da smo mi samo žrtve – ili možemo da pokušamo da unapredimo nešto“, dodao je Kudricki.

Plan je da se pređe sa velikih termoenergetskih objekata koji ispuštaju dim — a Ukrajina ih ima devet i oni snabdevaju strujom veći deo zemlje — na mešavinu obnovljive energije poput vetra i sunca, skladištenja baterija i instalacija za biogorivo.

U isto vreme, kažu zvaničnici, izgradiće se ogromna mreža manjih gasnih turbina koji će biti rašireni širom zemlje, pa će proizvoditi dovoljno struje za napajanje malog grada ili gradske četvrti, koji su takođe manje podložni napadima.

„Ne možemo reći da je dobro što je rat doveo do ovoga. Ali možemo reći… naš strateški zadatak je da iskoristimo situaciju“, rekao je Kudricki. On je dodao da će Ukrajina, zbog invazije Rusije, uvesti niskougljenični energetski sistem pre mnogih evropskih zemalja.

Energetski sektor osakaćen uoči zime

Zadatak Ukrajine je, međutim, zastrašujući. Ta zemlja preduzima reviziju svog energetskog sektora jer ostaje zarobljena u borbi sa Rusijom.

Štaviše, vlasti moraju da privuku spoljne investitore i finansiranje, da organizuju neki oblik ratnog osiguranja i stvore regulatorni okvir za novi, decentralizovani energetski sistem.

Ukrajina je već delimično zemlja čiste energije. Otprilike polovina električne energije dolazi iz nuklearnih elektrana koje ne proizvode nikakve emisije.

Hidroelektrane obezbeđuju neke električne kapacitete, ali Rusi su ih široko ciljali. Zelena energija poput sunca i vetra naglo je opala od početka rata, ali je činila oko 10 odsto proizvodnje prošle godine, saopštilo je Ministarstvo energetike zemlje.

Ukrajinski zvaničnici pokušavaju da sakupe dovoljno opreme izvan zemlje kako bi nestanci struje bili na kontrolisanom nivou. Deo te opreme ići će za popravku termoelektrana koje se mogu spasiti, rekli su zvaničnici.

Ali ukrajinska vlada je takođe počela da kupuje male gasne turbine, za koje se zvaničnici nadaju da će ove zime proizvesti negde između pola gigavata i jednog gigavata i pomoći gradovima da pruže osnovne usluge u slučaju iznenadnih nestanaka struje.

Kako će se u narednim godinama raditi na tome da ima više obnovljivih izvora energije, kažu zvaničnici, tako će se zavisnost od turbina smanjiti i one će se prvenstveno koristiti za balansiranje energetskog opterećenja u električnoj mreži.

„Zamislite samo situaciju za dve, tri godine od sada. kada imamo stotine novih instalacija za proizvodnju gasa i imamo vetroparkove, još neke solarne farme, biomasu gde je to moguće — to će zaista biti prilično veliki sistem “, rekao je Jurij Kubruško, osnivač Imepover, ukrajinske energetske konsultantske kuće.

„Rusima je prilično lako da ciljaju 10 velikih elektrana, a naše nove investicije će biti potpuno praktične.“

„Kada postoji sistem manjih jedinica, zaista ne vredi gađati svaki gasni motor od dva ili tri megavata u svakom malom gradu“, zaključio je Kubruško.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.