Opozicioni aktivista, nekadašnji novinar i političar, Vladimir Kara-Murza, danas je osuđen na 25 godina zatvora zbog, kako se u optužbi navodi, „izdaje i kritikovanja rata u Ukrajini“.
On je pred sudom u Moskvi rekao da ostaje pri svim svojim političkim stavovima i dodao je da njegovo krivično gonjenje liči na jedno od suđenja koja su vođena za vreme Josifa Staljina.
Kara-Murza (41), koji poseduje ruski i britanski pasoš, porekao je nekoliko optužbi, uključujući onu za izdaju i širenje lažnih informacija o ruskoj vojsci. Tužioci su zatražili kaznu od 25 godina zatvora, koja mu je danas i presuđena.
Njegovo suđenje održalo se iza zatvorenih vrata, ali su kopije njegovog završnog izlaganja pred sudom, za javnost omogućili njegova žena i advokat.
U svomg govoru, kroz koji se provlači prkosan ton, Kara-Muza je odbio da traži od suda da ga oslobodi i rekao da ostaje pri svemu što je do tada kazao.
„Sebe krivim samo za jedno“, rekao je Kara-Murza. „Nisam uspeo da ubedim dovoljno svojih sunarodnika i političara u demokratskim zemljama u opasnost koju sadašnji režim Kremlja predstavlja za Rusiju i za svet.”
Sadašnje okruženje, kako je rekao, nije toliko nalik 1970-im – period kada se država suočila sa sovjetskim disidentima – koliko je u 1930-im, kada je Staljin sproveo niz suđenja i čistke svojih protivnika.
„Za mene, kao istoričara, ovo je razlog za razmišljanje“, rekao je Kara-Murza. „Zločinci bi trebalo da se pokaju za ono što su uradili. Ja sam, pak, u zatvoru zbog svojih političkih stavova. Znam i da će doći dan kada će mrak nad našom zemljom nestati.”
Ubrzo nakon što je u februaru prošle godine poslala desetine hiljada vojnika u Ukrajinu, Rusija je uvela zakone o cenzuri za vreme rata koji su korišćeni da bi se ućutkali glasovi neslaganja u društvu.
Za „diskreditaciju” vojske trenutno se može dobiti kazna do pet godina zatvora, dok namerno širenje lažnih informacija o ratu, donosi kaznu od 15 godina.
U vreme onoga što su opisali kao egzistencijalnu borbu sa zapadom, provladini političari kažu da je jedinstvo celog društva od vitalnog značaja. Oni opisuju ruske građane, koji dovode u pitanje akcije Moskve u Ukrajini, kao deo prozapadne propagande koja pokušava da potkopa vojnu kampanju.
Početkom prošle nedelje, desetine ruskih novinara i aktivista za ljudska prava – od kojih su mnogi pobegli iz zemlje – pozvali su vlasti da oslobode Kara-Murzu, rekavši da su optužbe protiv njega neosnovane i politički motivisane.
„Sudski gonite ubice i kriminalce, a pustite poštene i odgovorne građane koji se usuđuju da misle i govore istinu“, navodi se u pismu. „Zaustavite ponovno okretanje Rusije ka staljinizmu i totalitarnom sistemu.”
Kara-Murza i oni koji ga podržavaju kažu da je u prošlosti dva puta preživeo trovanje. Ruske vlasti negiraju bilo kakvu umešanost u navodne napade na Kara-Murzu.