Odluka je pala brzo: zbog ruskih optužbi da gradi tzv. „prljavu bombu“ Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), kako je najavio njen direktor Rafael Grosi, još u toku ove nedelje šalje u Ukrajinu šalje inspekciju koja bi trebalo da proveri ruske navode.
Radi se konkretno o kontroli dve lokacije u Ukrajini na kojima, prema optužbama iz Moskve, Ukrajina radi na gradnji tzv. „prljave bombe“, nekoj vrsti kombinacije konvencionalnog naoružanja i atomskog materijala. IAEA je dobila i zvanični dopis iz Kijeva u kojem se traži inspekcija. Ukrajina od početka ruskih optužbi negira da radi na gradnji takve vrste naoružanja.
Grosi je najavio da će se na tim lokacijama izvršiti nezavisna kontrola kako bi se otkrila moguća „zloupotreba atomskog materijala“. Jedna od ovih lokacija je, kako se navodi u saopštenju IAEA, već kontrolisana pre mesec dana, ali tom prilikom nije otkriveno ništa.
Ruski predsednik Vladimir Putin apelovao je na IAEA da „što pre“ pošalje kontrole u Ukrajinu, jer Kijev, kako je rekao, „pokušava da ukloni tragove“ gradnje bombe. Ukrajina istovremeno tvrdi da Rusija širi takve informacije, jer navodno i sama planira upotrebu takve bombe.
Slovenački detektori za dim i ruske nuklearke
Istovremeno, slovenačka vlada izašla je u javnost s Tvitom u kojem tvrdi da fotografija kojom Rusija želi da dokaže da Ukrajina planira gradnju „prljave bombe“ potiče iz Slovenije, da je stara desetak godina i da zapravo prikazuje detektore za dim.
Levo je deo tvita ruskog Ministarstva spoljnih poslova o navodnoj ukrajinskoj „prljavoj bombi“, desno originalna fotografija iz 2010. slovenačke agencije za nuklearni otpad ARAO
Ruske optužbe munjevito su se proširile društvenim mrežama, ali – kako pokazuje i provera činjenica koju je sproveo DW – kao i kod fotografije s detektorima za dim slovenačkog porijekla, tako se i druga fotografija kojom Moskva pokušava da „dokaže“ da Ukrajina gradi bombu, ne prikazuje to što tvrde oni koji tu vest šire.
Prema tim navodima, na fotografiji se nalazi laboratorija Instituta za fiziku i tehnologiju u Harkovu. Međutim, proverom porekla fotografije otkriveno je da ona zapravo pokazuje unutrašnjost jedne laboratorije u Gačini pored Sankt Peterburga. Sama fotografija već je objavljena na stranici ruske atomske agencije Rosatom i relativno je novijeg datuma, od prošle godine.
Desno tvrdnja ruskog Ministarstva spoljnih poslova o navodnoj proizvodnji „prljave bombe“ u Ukrajini, levo originalna fotografija iz 2021. iz ruske laboratorije u Gačini kod Sankt Peterburga
I treća fotografija kojom ruske vlasti ovih dana preko mnogih kanala, a naročito preko Tvitera i Telegrama, pokušavaju da dokažu ukrajinske namere, ne prikazuje ono što se ispod slike tvrdi. Naime, ni u tom slučaju se ne radi o „naučnom reaktoru“ u Ukrajini, nego o unutrašnjosti atomske centrale Belojarsk pored Jekaterinenburga u srcu Rusije.