Sjedinjene Američk Države kažu da je „razumno pretpostaviti“ da su Izraelci tokom napada na Gazu u nekim situacijama korišćenjem američkog naoružanja prekršili međunarodno pravo, ali i da one nisu imale nikakve čvrste i konkretne informacije o tome da bi prestali s isporukama. Sve to piše u izveštaju američkog Kongresa koji je juče objavljen, prenosi BBC.
Iako, nakon iscrpne analize načina na koji je Izrael koristio oružje koje mu je SAD isporučio, izveštaj nedvosmisleno kritikuje neke od izraelskih vojnih operacija u Gazi, u njemu nigde eksplicitno nije navedeno da je IDF prekršio međunarodno pravo, već da samo da je on u borbi protiv Hamasa morao da se suoči sa „ogromnim vojnim izazovom“.
Takođe, u izveštaju se dodaje da su uveravanja o legalnoj upotrebi američkog oružja koja su SAD dobila od Izraela potpuno „verodostojna i pouzdana“, te da je zbog toga što Hamas „koristi civilnu infrastrukturu u vojne svrhe a civile kao živi štit“, često bilo „teško utvrditi činjenice“ o tome šta su legitimni ciljevi.
Međutim, navodi se i da je, s obzirom na to da se Izrael u velikoj meri oslanja na američko oružje, ono vrlo verovatno korišćeno i za neke svrhe koje nisu u skladu s međunarodnim humanitarnim pravom.
Dodaje se i da „Izrael ima znanje, iskustvo i alate za implementaciju najboljih praksi za ublažavanje štete nad civilima“, ali da „rezultati na terenu, uključujući i ogroman broj civilnih žrtava, postavljaju suštinska pitanja o tome da li ih je IDF koristio“.
Upravo zbog toga su UN i razne humanitarne organizacije sve izraelske napore da se smanji broj poginulih civila ocenile kao „nedosledne, neefikasne i neadekvatne“.
Stejt department utvrdio je da Izrael tokom prvih meseci rata nije u potpunosti učestvovao u naporima SAD-a da maksimizira humanitarnu pomoć u Gazi, ali da se to sada promenilo.
„Trenutno ne postoje nikakve indicije da izraelska vlada zabranjuje ili na bilo koji drugi način ograničava transport i isporuku američke humanitarne pomoći“, navodi se u izveštaju.
Jedan od tvoraca ovog izveštaja, Dejvid Saterfild, bivši američki ambasador u Turskoj, rekao je za BBC da je ovo samo prvi izveštaj te vrste, i da će SAD nastaviti da budno posmatraju i kontrolišu svaki vojni potez Izraela.
Do konačnog objavljivanja izveštaja došlo je tek nekoliko dana nakon što je američki predsednik Džo Bajden javno zapretio da će Izrael ostati bez američkog oružja ukoliko nastavi s napadima na granični prelaz Rafa, poslednje uporište Hamasa u Gazi i mesto u kom se sjatilo više od milion palestinskih izbeglica i raseljenika.
Neposredno pre objavljivanja izveštaja, izraelski premijer Benjamin Netanjahu odbacio je Bajdenova upozorenja da će napadima na Rafu Izrael prekoračiti „crvenu liniju”, obećavši da će, bude li to potrebno, Izrael ovu bitku nastaviti sam.