Američko ministarstvo finansija objavilo je danas da je uvelo sankcije za 11 pojedinaca, osam entiteta i jedan brod zbog optužbi da su umešani u razvoj iranskih programa raketa i dronova.
Sankcionisane osobe i entiteti nalaze se u Iranu, Hongkongu, Kini i Venecueli.
„Bezobzirni izbor Irana da nastavlja put širenja razornih dronova i drugog oružja produžuje brojne sukobe svuda u svetu“, rekao je u saopštenju Brajan Nelson, podsekretar u američkom ministarstvu finansija zadužen za finansijske obaveštajne podatke i terorizam.
Pored iranskih zvaničnika sankcije pogađaju kineske i honkonške firme i građane kao i jedan brod koji plovi pod venecuelanskom zastavom za koji se smatra da je služio za prevoz iranskih raketa isporučenih venecuelanskoj vladi.
Ovim se produžuju sankcije usvojene na nivou Ujedinjenih nacija o tom pitanju ali koje ističu.
Evropska unija preduzima slične mere da održi restrikcije nametnute iranskim nuklearnim, konvencionalnim i balističkim programima, posle predviđenog datuma isteka.
„SAD ostaju odlučne u svojoj preuzetoj obavezi da će se boriti protiv pretnje koju predstavlja iranska nabavka, razvoj i širenje raketa, dronova i drugog oružja“, navodi se u saopštenju.
Konstatujemo „strašne posledice“ iranske isporuke raketa i dronova terorističkim organizacijama i savezničkim militantima koji direktno prete bezbednosti Izraela i partnera Amerike u Persijskom zalivu, rekao je u saopštenju državni sekretar SAD Entoni Blinken.
„Vidimo razorne rezultate iranskog prebacivanja ubilačkih dronova Rusiji da cilja neophodnu civilnu infrastrukturu i ubija civile u Ukrajini“, dodao je Blinken.
Sankcijama se predviđa zamrzavanje imovine koje drže direktno ili indirektno pogođene osobe u SAD, i zabranjuje svakom američkom pojedincu ili entitetu da realizuju operacije sa američkim dolarom ili da ima transakcije sa sakncionisanim osobama.