Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov rekao je da administracija odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena uvođenjem sankcija Rusiji želi da učini pakost Srbiji i da je Moskva zatražila hitne konsultacije s Beogradom zbog sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS).
„Bajdenova administracija ne samo da želi da načini pakost dolazećoj administraciji, već žele da napakoste i Srbiji“, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare.
Ministar je istakao da je Rusija u stalnom kontaktu sa Srbijom i da je tražila hitne konsultacije u vezi sa situacijom oko sankcija NIS-u.
Prema njegovim rečima, „SAD i EU zavrću ruke Srbiji tražeći od nje da izda Rusiju“.
Ruski ministar je naglasio da u sporazumu o stvaranju zajedničke rusko-srpske kompanije „Naftna industrija Srbije“ stoji da „ni pod kojim uslovima neće biti predmet nacionalizacije“.
Podsetimo, SAD su NIS-u uvele sankcije zbog toga što se 50 odsto njegovih akcija nalazi u vlasništvu ruskog Gaspromnjefta. Amerikanci tvrde da novac koji Rusi zarađuju od NIS-a preusmeravaju na finansiranje rata u Ukrajini.
Zbog toga su SAD Srbiji dale rok od 45 dana da promene vlasničku strukturu NIS-a. što podrazumeva da Rusi ostanu bez svog udela.
Lavrov je dodao i da SAD žele da onesposobe Turski tok.
„Sjedinjene Američke Države daju zeleno svetlo za terorističke napade na energetsku infrastrukturu, a postoje i planovi da se uništi ‘Turski tok’“, rekao je ruski ministar.
Prema njegovim tvrdanjma, SAD su „dale zeleno svetlo za terorističke mere u cilju uništavanja osnova energetskog blagostanja Evropske unije i podstiču svoje ukrajinske klijente da to učine kako bi sada, posle Severnog toka, i Turski tok bio onemogućen“, prenosi agencija RIA Novosti.
Gasovod „Turski tok“ sastoji od dve linije – jedne namenjene za isporuku gasa iz Rusije preko Crnog mora u Tursku, i druge koja je namenjene izvozu u zemlje južne i jugoistočne Evrope.
Njegov projektni kapacitet dostiže 31,5 milijardi kubnih metara godišnje.
Gasovod je pušten u rad u januaru 2020. godine, a posle sabotaže Severnog toka, on ostaje jedini put za nesmetane isporuke ruskog goriva na evropsko tržište, navodi agencija.
Ruska vojska saopštila je u ponedeljak 13. januara da su ukrajinske oružane snage pokušale u subotu, 11. januara, sa devet dronova da napadnu kompresorsku stanicu Turski tok u Krasnodarskom kraju, kao i da žrtava i štete nije bilo.