Efikasan transport ljudi i robe osigurava pristup poslovima i uslugama i omogućava trgovinski i ekonomski rast privreda – ovo je ključna poruka Samita o povezivanju, koji su organizovali Stalni sekretarijat Transportne zajednice i Sekretarijat Centralnoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (CEFTA), pod pokroviteljstvom Ministarstva kapitalnih investicija Crne Gore.
Potpredsednik Vlade Crne Gore i ministar kapitalnih investicija, Ervin Ibrahimović, i generalni direktor za region i pregovore o proširenju, Gert-Jan Kopman, otvorili su Samit koji je okupio ministre saobraćaja, direktore carina, međunarodne finansijske institucije i druge visoke zvaničnike, stručnjake i aktere iz regiona Zapadnog Balkana kako bi razgovarali i dogovorili rešavanje pitanja koja se odnose na održivu i efikasnu trgovinu, transport i logistiku.
“Samit o povezivanju fokusira se na ulaganja u transportnu infrastrukturu i reforme politika koje će olakšati prelazak na efikasniju mobilnost na Zapadnom Balkanu u skladu sa strateškim dokumentima Transportne zajednice. Akcije usmerene na glavne putne i železničke granične prelaze na indikativnom proširenju TEN-T mreže na Zapadnom Balkanu, uključujući i susedne države članice EU, rešiće neefikasnosti i kašnjenja na tim tačkama i modernizovati operacije. Transportna zajednica, zajedno sa svojim partnerima, radi na poboljšanju interakcije različitih vidova transporta duž Mreže kako bi se omogućili neometani, efikasniji i jeftiniji logistički lanci”, rekao je direktor Stalnog sekretarijata Transportne zajednice, Matej Zakonjšek.
Ističući značaj inicijative Zelene trake, direktor Sekretarijata CEFTA Emir Đikić je izjavio: “Nismo mogli izabrati bolju temu za ovogodišnji Samit o povezivanju od ove koja se odnosi na jačanje veza između CEFTA i EU u transportu i trgovini. Zelene trake su mnogo više od pojednostavljenog transporta robe, to je kontinuirani mehanizam podrške našim kompanijama, sproveden kroz uvođenje digitalizovanih usluga i sistematsku razmenu elektronskih podataka (SEED+), koji nas približavaju trgovini bez papira. To je i koncept unapređene saradnje sa EU. Evropska komisija je posvećena punoj implementaciji Zelenih traka i bliskoj koordinaciji u drugim carinskim i njima povezanim pitanjima, što još jednom potvrđuje da su CEFTA strane pouzdani partneri”.
Sporazum na visokom nivou o indikativnim TEN-T mapama na Zapadnom Balkanu potpisale su EU i ugovorne strane Ugovora o transportnoj zajednici. Uspostavljanje novog koridora Zapadni Balkan – Istočni Mediteran ima za cilj jačanje ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije regije i stvaranje besprekornih transportnih sistema preko granica, bez fizičkih prepreka, uskih grla ili nedostajućih veza.
Potvrđena je i Zajednička CEFTA-TCT deklaracija “Unapređenje Zelenih traka”, koja se obavezuje da će dodatno olakšati transport i trgovinu sa ciljem smanjenja vremena čekanja i poboljšanja efikasnosti logističkih i vrednosnih lanaca EU. To će dati dodatni podsticaj svim relevantnim vlastima da rade na potpunom proširenju Zelenih traka i uspostavljanju granične kontrole na jednom mestu i sinhronizovane kontrole.
Proširenje Zelenih traka na regiju Zapadnog Balkana, kao odgovor na sanitarnu krizu 2020. godine, kao i Staza solidarnosti EU-Ukrajina, rezultat agresorskog rata Rusije protiv Ukrajine, dobri su primeri rešavanja blokada transporta i trgovine, koji su naglasili važnost dugoročnih mera za olakšavanje transporta i trgovine, kao što su multimodalna infrastruktura, međunarodni sporazumi o tranzitu, digitalizacija procedura i razmena informacija pre dolaska robe.
S obzirom na ovaj razvoj događaja, zemlje Zapadnog Balkana i Ukrajina, Gruzija i Moldavija dele zajednički imenitelj kada je u pitanju razvoj njihove transportne politike i mreže: potreba da rade zajedno i u zajednici sa Evropskom komisijom na uspostavljanju istih standarda i kvaliteta usluga duž zaista međusobno povezane TEN-T mreže koja će povezati Evropu sa centralnom Azijom, otvarajući mogućnosti za nove trgovinske rute ili jačanje postojećih.