Dobro jutro!

Srećan vam petak i poslednji dan u februaru ove godine. Prognoza kaže da će biti lepo vreme. što znači da je dan kao stvoren za sedenje u kafiću, uz kafu, kolač i novi broj Nedeljnika koji na svim kioscima i na Nstore.

Večeras se u Nišu sprema svečani doček studenata koji će pešačeći, trčeći i vozeći bicikl doći iz različitih gradova u Srbiji na protest „Studentski edikt“.

Kako je najavljeno, svečani doček biciklista i trkača biće ispred tehničkih fakulteta u 17.30, a doček studenata pešaka ispred Narodnog pozorišta u 20 časova.

Studenti se prema Nišu kreću iz više pravaca.

A pretposlednji dan februara obeležila su dešavanja ispred Pete beogradske gimnazije.

Kad kažemo ispred, doslovno mislimo ispred.

Jer je V.D. direktorka te škole Danka Nešović, nakon jučerašnjeg haosa o kom više možete pročitati ovde, profesorima i đacima zabranila ulazak u školu.

„Imajući u vidu  činjenicu da je ugrožena bezbednost učenika,  zaposlenih i v.d direktora, od danas četvrtka 27.02 2025. stupa na snagu ODLUKA O  ZABRANI DOLASKA ZA SVE UČENIKE i  NASTAVNIKE KOJI NISU OD STRANE V.D. DIREKTORA POZVANI DA DOĐU U UČESTVOVANjU RADNIH TELA U ŠKOLI“, navodi se u Odluci Nešovićeve.

Oko 17 časova, direktorka je napustila školu u pratnji policije u civilu, ali je ova ustanova i dalje ostala zaključana.

Opširnije o tome možete čitati na ovom linku, a sada prelazimo na pregled drugih (ne manje bitnih) događaja u danu za nama.

A u slučaju da se premišljate da li je vaše vreme vredno listanja Nedeljnika, analizu Željka Pantelića o „krahu Vučićeve diplomatije“, koja se uzgred rečeno našla i na naslovnoj strani novog broja, ostavićemo ovde, čisto da vam zagolicamo maštu.

Pa ko može nek odoli.

A šta je još obeležilo jučerašnji dan

ŠTA O DEŠAVANJIMA U PETOJ KAŽE VUČIĆ

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je snimak jučerašnjeg incidenta u Petoj gimnaziji, kojeg je nazvao „jednim od najjezivih svedočanstava srpske današnjice“.

Vučić je napisao da đaci Pete gimnazije vrše „teror nad direktorkom škole Danskom Nešović“.

„Sa njom je bilo još troje časnih i zdravorazumski orijentisanih nastavnika koji su smatrali da je škola mesto u kojem deca treba da uče i u kojem oni zarađuju svoju platu“, napisao je Vučić na Instagramu.

Šta je još rekao Vučić, pogledajte ovde.

DRONE LADY DANKA: KO JE NOVA DIREKTORKA PETE BEOGRADSKE GIMNAZIJE

V. d. direktorka Pete beogradske gimnazije Danka Nešović našla se ovih dana u centru pažnje zbog jučerašnjeg incidenta prilikom sastanka sa profesorima te škole, koji je protekao tako što je kraj sastanka dočekalo samo četvoro od 80 profesora, uz intervenciju policije i hitne pomoći.

Danka Nešović poznata je javnosti još od ranije, ali u potpuno drugačijem kontekstu u odnosu na prosvetu.

Majka jedne od učenica Pete gimnazije, rekla je juče za Nedeljnik da je Nešović navodno na sastanku rekla da je „njeno ime zaštitni brend“.

Opširnije o tome ko je Danka Nešović čitajte u posebnom tekstu.

UHAPŠENO JOŠ OSAM OSOBA NAKON PRONALASKA 31 DETETA U BRČKOM: U ISTRAGU UKLJUČEN I EUROPOL

Policija Brčko distrikta uhapsila je ukupno osam osoba, osumnjičenih za trgovinu decom, nakon što je u jednoj kući u Brčkom pronađeno 31 dete.

„U okviru dosadašnjih aktivnosti oko pronalaska 31 deteta, uhapšeno je ukupno osam osoba zbog osnova sumnje da su počinili krivična dela ‘trgovina ljudima’, ‘trgovina decom’ i ‘zapuštanje’ ili zlostavljanje deteta“, saopšteno je iz policije Brčko distrikta.

Više o tome ovde.

„NAŠA BORBA NIJE SAMO STUDENTSKA“: STUDENTI U BLOKADI OBJAVILI OTVORENO PISMO JAVNOSTI

Studenti okupljeni u protestima i blokadama fakulteta uputili su otvoreno pismo javnosti, ističući da njihova borba prevazilazi univerzitetske hodnike i postaje simbol šireg društvenog otpora.

U pismu, studenti poručuju da su postali iskra koja je pokrenula i druge društvene grupe, naglašavajući da se protesti ne vode samo zbog akademskih problema, već i zbog urušavanja pravne države, medijskih sloboda i osnovnih ljudskih prava.

Na ovom linku pročitajte celo pismo studenata.

LEGANDARNI GLUMAC DŽIN HEKMAN, NJEGOVA SUPRUGA I PAS PRONAĐENI MRTVI

Oskarom nagrađeni američki glumac Džin Hekman i njegova supruga Beti Arakava pronađeni su mrtvi u svom domu u Santa Feu, Novi Meksiko, prenosi BBC, pozivajući se na izveštaje lokalnih medija.

U saopštenju šerifa okruga Santa Fe u Novom Meksiku stoji: „Možemo da potvrdimo da su Džin Hekman i njegova supruga pronađeni mrtvi u sredu popodne u svom domu u ulici Sunset Trail.

“Ovo je aktivna istraga – međutim, u ovom trenutku ne verujemo da je reč o krivičnom delu.”

Cela vest.

O čemu ćete danas pričati

Svet

– Počinje islamski praznik Mesec Ramazana (do 30. marta)

VAŠINGTON – Sastanak predsednika Ukrajine i SAD, Volodimira Zelenskog i Donalda Trampa.

PEKING – Očekuje se objavljivanje podataka o razvoju Kine.

DAKA – Studenti Bangladeša predstavljaju svoju novu političku stranku.

PARIZ – Svečano, 50. uručenje francuskih filmskih nagrada Cezar.

RIO DE ŽANEIRO – Početak godišnjeg karnevala u Rio de Žaneiru.

Region

ATINA – Demonstracije ispred Skupštine Grčke zbog tvrdnji o skrivanju dokaza za odgovornost za železničku nesreću s 57 poginulih 28. februara 2023. godine.

Srbija

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetiće Zaječarski i Borski okrug:

BOLJEVAC – U 17.00 Vučić će posetiti poljoprivredno gazdinstvo porodice Vidulović – Destileriju „Rtanjska Vatra“;

ZAJEČAR – U 18.00 govor građanima.

BEOGRAD – U 9.00 u Domu Narodne skupštine (Trg Nikole Pašića 13, Sala 2) sednica Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava:

– u 9.30 (Sala 4) sednica Odbora za evropske integracije;

– u 10.00 (Sala 2) sednica Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo;

– u 11.00 (Sala 4) sednica Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo;

– u 12.00 (Sala 3) sednica Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava;

– u 14.00 (Sala 4) sednica Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu.

BEOGRAD – U 10.00 u zgradi Predsedništva (Andrićev venac 1) predsednik Srbije Aleksandar Vučić primiće u oproštajnu posetu amabasadora Slovenije Damjana Berganta;

– u 11.00 Vučić će primiti u oproštajnu posetu ambasadora Indonezije Mohamada Čandru Vidju Judu

BEOGRAD – U 11.00 (Joce Jovanovića 19a) konferencija za novinare povodom objavljivanja ramazanske poslanice poglavara Islamske zajednice Srbije reisa Senada Halitovića.

BEOGRAD – U 11.00 u Savezu slepih Srbije (Jevrejska 24) povodom obeležavanja Nacionalnog dana knjige ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić uručiće donaciju specijalizovane IT oprema namenjene slabovidim osobama

BEOGRAD – U 11.52 ispred Narodne biblioteke Srbije (Skerlićeva 1) plenum zaposlenih te biblioteke obeležiće 193. godine postojanja te kulturne ustanove, posle čega će govoriti predstavnici zaposlenih i studenata.

NOVI SAD – U 13.00 ispred JKP „Novosadska toplana“ (Vladimira Nikolića 1) skup svih odborničkih grupa opozicije povodom otkaza koje su radnici Toplane dobili zbog podrške studentskim protestima.

Sport

Košarka:

BEOGRAD – U 20.30 košarkaši Partizana igraju protiv Baskonije, u utakmici 27. kola Evrolige.

– Igraju se utakmice 27. kola Evrolige:

Efes – Alba (18.30)
Virtus – Olimpijakos (20.00)
Asvel – Panatinaikos (21.00)

– Igra se utakmica 21. kola regionalne ABA lige:

Mornar – Spartak (19.00)

Fudbal:

– Igraju se utakmice u nemačkom, italijanskom i španskom prvenstvu.

Naslovne strane

NOVA – Predstavnici kolacije „NADA“ blokirali gradilište u Surčinu: „Rampa za Expo“. „NIS nastavlja da radi još mesec dana“ o odlaganju sankcija SAD.

VEČERNJE NOVOSTI – „Produžetak jača šansu za dogovor sila o NIS“ jer su odložene sankcije. „Srpska podiže pravni bedem“ o odgovoru na presudu Suda BiH predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.

POLITIKA – Poslanik „Mi – Glas iz naroda“ Aleksandar Pavić u intervjuu rekao da „Milorad Dodik ima podršku našeg naroda i države“. „Počinje povratak na izvorni Dejton“ o zasedanju Supštine Republike Srpske.

Na današnji dan

1825 – Rusija i Velika Britanija potpisale su ugovor kojim je odredjena granica Aljaske i Kanade, teritorija koje su tada bile u posedu Rusa, odnosno Britanaca.

1832 – U Beogradu je osnovana Narodna biblioteka Srbije kao sastavni deo Državne štamparije. Biblioteka je potom bila pod Ministarstvom prosvete, a od 1871. je samostalna ustanova. Odluku o osnivanju doneo je knez Miloš Obrenović.

1844 – Tokom prikazivanja nove fregate „Prinston“, koje je na reci Potomak priredila američka mornarica, na brodu je eksplodirao jedan od topova, usmrtivši državnog sekretara, ministra mornarice i još nekoliko funkcionera vlade SAD.

1862 – U Srbiji je donet prvi zakon o advokaturi.

1869 – Umro je francuski pisac i diplomata Alfons de Lamartin (Alphonse, Lamartine), jedan od najvećih liričara romantizma. Slavu mu je donela već prva knjiga „Pesničke meditacije“ (1820), a potom i njegova najznačajnija zbirka „Pesničke i religiozne harmonije“ sa čuvenom „Himnom noći“ koju je preveo Njegoš. U proznom delu „Put na istok“ sa simpatijama je opisao Srbiju i njenu borbu za slobodu.

1916 – Završeno je prebacivanje glavnine srpske vojske od oko 140.000 vojnika iz okupirane Srbije u Prvom svetskom ratu na ostrvo Krf. Oporavljena u narednim mesecima, reorganizovana i naoružana srpska vojska se u leto iste godine vratila u borbu na Solunskom frontu. Tokom povlačenja preko Albanije od decembra 1915. više od 200.000 vojnika i civila umrlo je od gladi, iscrpljenosti i zime.

1922 – Velika Britanija je formalno proglasila nezavisnost Egipta, ali je zadržala kontrolu nad Sueckim kanalom i poslovima odbrane zemlje.

1931 – Član Donjeg doma britanskog parlamenta Osvlad Mozli (Oswald Mosley) osnovao je „Novu partiju“, koja je godinu dana kasnije postala Britanska unija fašista.

1933 – Hitler je, dan nakon paljenja Rajhstaga, ubedio predsednika Nemačke Paula fon Hindenburga da potpiše Zakon o odbrani naroda i države kojim su ukinute lične slobode, sloboda govora i štampe i pravo na okupljanje. U nekoliko narednih dana uhapšeno je više od četiri hiljade komunista.

1941 – U egzilu je umro bivši španski kralj Alfonso XIII. Odbivši da abdicira 1931, kada su na izborima u Španiji pobedili republikanci, kralj je bio prisiljen da napusti zemlju.

1948 – Poslednje britanske vojne jedinice napustile su Indiju. Laburistička vlada ukinula je 1947. britansku vladavinu nad Indijom.

1953 – U Ankari su Jugoslavija, Grčka i Turska potpisale sporazum o političkoj, privrednoj i vojnoj saradnji, poznat kao Balkanski savez.

1974 – SAD i Egipat su posle sedam godina prekida obnovili diplomatske odnose.

1975 – U najtežoj podzemnoj železničkoj nesreći u Velikoj Britaniji, 42 putnika su poginula kad je voz u punoj brzini udario u ogradu u stanici „Murgejt“ londonskog metroa.

1986 – U centru Stokholma ubijen je švedski premije i lider Socijaldemokratske stranke Ulof Palme (Olof). Jedan od najpopularnijih evropskih političara u to vreme, ubijen je na ulici dok se sa suprugom vraćao kući iz bioskopa.

1991 – Završen je Zalivski rat koji su 42 dana vodile SAD i saveznici protiv Iraka. Iračke snage prisiljene su da napuste Kuvajt koji su okupirale 1. avgusta 1990.

1991 – Srpsko nacionalno veće i Izvršno veće SAO Krajine donelo je odluku da se SAO Krajina razdružuje od Republike Hrvatske i ostaje u Jugoslaviji.

1993 – Američki vojni transporteri izbacili su iznad istočne Bosne prve tovare humanitarne pomoći u hrani i lekovima, čime je počela „Operacija padobran“ u ratom zahvaćenoj Bosni i Hercegovini.

1994 – U zoni „zabranjenog leta“ iznad Bosne i Hercegovine zapadno od Banjaluke dva američka aviona F-16 srušili su četiri srpska aviona tipa „Galeb“.

1997 – U Iranu je zemljotres razorio više od 20 sela, a poginulo je oko 1.000 ljudi.

1998 – Nakon ubistva četiri srpska policajca kod Glogovca i Srbice, na području Drenice na Kosovu počeli su sukobi srpskih snaga bezbednosti i kosovskih Albanaca, pripadnika nelegalne Oslobodilačke vojske Kosova.

2004 – Afrički lideri su se na samitu dogovorili da oforme Afričke multinacionalne snage, koje bi bile sposobne da intervenišu širom Afrike, u cilju okončanja gradjanskih ratova i sprečavanju genocida.

2008 – Ministarstvo pravde Srbije uputilo je Ruskoj federaciji zahtev za ekstradiciju Marka Miloševića i Mirjane Marković, sina i supruge Slobodana Miloševića. Protiv njih je u Srbiji pokrenuto više istraga, uključujući i optužbu za krijumčarenje duvana.

2009 – Norveški arhitekta Svere Fen, poznat po spajanju modernih oblika i skandinavske tradicije, umro je u 85. godini. Za svoj rad 1997. dobio nagradu Pricker, jedno od najznačajnijih priznanja u oblasti arhitekture.

2011. – Umrla je francuska glumica Ani Žirardo koja se proslavila ulogama u filmovima slavnih reditelja poput Lukina Viskontija (Roko i njegova braća) Kloda Leluša, Marka Fererija i Andrea Kajata. Dobitnica je nekoliko francuskih filmskih priznanja medju kojima su i tri Cezara.

2011 – Američka glumica Džejn Rasel, seks simbol sredinom prošlog veka, umrla je u 90. godini. Zapažene uloge ostvarila je u vesternu „Odmetnik“ i kultnom filmu Hauarda Hoksa „Muškarci više vole plavuše“.

2012 – Novi protokol o Konvenciji o pravima dece potpisalo 20 zemalja, medju kojima i Srbija. Dokument jača protokole o zaštiti dece, o zabrani prodaje i prostituciji dece, dečje pornografije, kao i uključivanja dece u oružane konflikte.

2016 – U dve eksplozije koje su izazvali bombaši samoubice na pijaci u Bagdadu (Irak) poginule su 33 osobe.

2021 – Slika „U susret sa zadovoljstvom“ belgijskog slikara nadrealizma Renea Magrita, prodata je na aukciji u Londonu za 22,4 miliona evra.

2023 – U sudaru putničkog i teretnog voza u Tempiju, Grčka, poginulo je 57 osoba.

 

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.