Rat u Ukrajini nije rat za neki delić teritorije, za granice, to je rat za suverenost Ukrajine, za njeno pravo na državnost, i to nije rat SAD ili NATO protiv Rusije preko leđa Ukrajine, rekao je Mihail Podoljak, savetnik ukrajinskog predsednika.

“Ono što ja ne razumem je kako u Srbiji to ne shvatate, da je to budalaština. Vi sve vidite u direktnom prenosu ko, s kim i zašto ratuje, koji su motivi, kakva je vojska angažovana. Mi imamo naoružanje od naših partnera, ali količina naoružanja Rusije je deset puta veća nego u Srbiji ili Ukrajini. Da se udruži deset država u Evropi, Rusija će opet imati više oružja. Postoji, dakle, rat Rusije i Ukrajine, sve drugo je primitivna ruska propaganda i ja ću još jednom da ponovim ključne poruke Srbiji. Shvatite, u istorijskom smislu u srednjoročnoj perspektivi, za Srbiju je krajnje važno da zauzme pravu pozicijju u ovom ratu, jer Rusija je prošlost”, poručio je Podoljak za N1.

On je kazao da shvata istorijsku osnovu odnosa Rusije i Srbije, ali da Srbi ne treba da veruju u mitove, već da se stave na mesto građana Ukrajine „u čiju kuću uleću krilate rakete“. Dodao je da Ukrajina vidi Rusiju kao državu u čijoj je osnovi ekspanzionizam, te da bi opstala potrebno joj je da se širi, te nijedna država nije osigurana od toga. Podoljak je pozdravio odluku Evropske unije da oteža proceduru dobijanja viza za građane Rusije, nazvavši to tek prvim korakom i objasniviši da Ukrajinci plaćaju visoku cenu za rat i da je plaćaju i Evropljani.

“Međutim, građani Rusije ne plaćaju nikakvu cenu za svakodnevni rat velikih razmera na teritoriji Ukrajine. Oni mogu slobodno da putuju i da šetaju po državama Evropske unije, da letuju tamo, da kupe šta žele. Ukratko, da žive životom kao da se nikakav rat u Ukrajini ne dešava. Ruski građanin ne oseća da je rat i zbog toga on može da traje zauvek”, smatra Podoljak.

Dodaje da Kijev želi „da u Rusiji osete da je rat na svim nivoima, da oseti vojska na frontu – ta ista ruska armija koja ratuje 190 dana, a rekli su da će rat da završe za tri“.

„Moraju da osete i ekonomske posledice, kroz sankcije protiv ruskih kompanija, a imamo i društveni aspekt svega – Rusija mora da shvati da će da izgubi ovaj rat. Postoji još jedan aspekt, vi o njemu u Evropi prosto ne želite da govorite, a ja želim da o tome govorite stalno. To su Rusi koji dolaze u Evropu i počinju da se ponašaju drsko i govore da Rusija ima, ne samo pravo da ubija Ukrajince, već da može da uđe u rat sa bilo kojom državom Evrope. Možda u Srbiji sada nije tako, ali u Estoniji, Litvaniji i Poljskoj, Rusi stalno imaju taj narativ“, kaže Podoljak

O mađarskom blokiranju potpune zabrane za Ruse da putuju u EU je naveo da će se „posle napada Rusije na Ukrajinu, postepeno smanjivati uticaj Rusije na Evropsku uniju“.

„Ono što je prema mom mišljenju važno da se zabeleži, u nekoj srednjoj perspektivi da se bude prijatelj ili biznis partner Rusije, biće veoma neisplativo. Ni sa ekonomske, ni sa energetske, ni sa društvene tačke gledišta, ali sarađivanje sa Rusijom je put u propast ako nastave da održavaju tesnu i blisku saradnju sa Ruskom Federacijom. Kada je reč o vizama, bitno je da je ta rasprava počela, to je važan korak za birokratski organizovanu Evropsku uniju. Ono što je važno je da je to dobar smer ka postepenom zabranjivanju viza Rusima i da shvate da ne mogu nekažnjeno da krše pravila celog sveta“, ocenio je Podoljak.

U međuvremenu u pritvoru u Nišu nalazi se Andrej Naumov, bivši šef ukrajinske službe bezbednosti, protiv koga je otvorena krivična istraga i koga je ukrajinski predsednik Volodimir Zeleneski lišio svih zvanja i činova. Naumov je uhapšen na graničnom prelazu ka Severnoj Makedoniji sa velikom količinom novca.

“Pravosudni organi Ukrajine sada su u komunikaciji sa odgovarajućim organima u Srbiji da Naumova vratimo u Ukrajinu i vodićemo direktne pregovore po tom pitanju. Naravno, pregovarački proces je komplikovan, ali računamo na razumevanje srpske strane, jer tok rata pokazuje da je perspektivnije podržavati Ukrajinu”, naveo je Podoljak.

Dodao je da je “bilo jasno na početku rata da Naumov predstavlja rizik, zbog čega ga je predsednik lišio vojnog čina i protiv njega su otvorene istrage“.

„Mi smo pratili šta se radi sa njim u Evropskoj uniji. Mi razumemo da je Ruskoj Federaciji važno da nađe osobu koja je možda ljuta na ukrajinsku vladu, iz jednog ili drugog razloga, i da tog čoveka iskoristi u svom specijalnom informacionom ratu. Treba shvatiti da se sve to radi zarad pritiska unutar Ukrajine, to je ista situacija kao sa kolaboracionistima. Ti ljudi daju izjave, traže se stvari koje mogu da ih kompromituju, a to se onda odražava na nas. To je standardna propaganda Rusije, i u tom
smislu njima može da bude potreban Naumov, ali to govori o tome da Rusija ne zna šta se dešava u Ukrajini. Oni žele da prave propagandu na elementima koji u Ukrajini nemaju nikakvu vrednost“, smatra Podoljak.

Za pola godine svoje domove bilo je prisiljeno da napusti 12 miliona Ukrajinca. Prema ukrajinskim podacima, Rusija je gađala 23 hilajde civilnih objakata i tek 320 vojnih. Razmere uništenja na delu teritorije Ukrajine gde se vode borbe je neverovatan. Intenzitet rata Podoljak, koji već pola godine živi kao i Zelenski na radnom mestu i u skloništu, opisao je i rekavši da se duž 1.300 kilometara linije fronta svakodnveno utroši između 40 i 60 hiljada velikokalibarske municije. U Ukrajini ne sumnjaju da će iz ovog rata izaći kao pobednici.

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-555-od-1-septembra/

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.