(Beta) – Visoki komesar UN za ljudska prava Folker Tirk rekao je danas da je duboko zabrinut zbog britanskog predloga zakona o ilegalnoj imigraciji koji predviđa da se migrantima koji stižu preko Lamanša, zabrani mogućnost traženja azila u Velikoj Britaniji i da se proteraju u roku od nekoliko nedelja.
„Takva opšta zabrana koja sprečava ljude da traže azil i druge oblike međunarodne zaštite u Velikoj Britaniji, bila bi u suprotnosti sa preuzetim obavezama Velike Britanije prema ljudskim pravima i pravima izbeglica“, rekao je Tirk u saopštenju.
Tirk je rekao da taj predlog pokreće više konkretnih problema za ljudska prava, kao što je kršenje prava na individalno razmatranje, zabrana vraćanja i kolektivnog proterivanja, arbitrarno zatvaranje imigranata.
Britanska vlada je u utorak predložila zakon protiv ilegalne imigracije koji predviđa da zabrani migrantima koji stižu preko kanala Lamanša da traže azil u Velikoj Britaniji. Taj tekst je po sopstvemon priznanju Londona na granici poštovanja međunarodnog prava.
„Novi zakon treba da pošalje jasnu poruku: Ako u zemlju dođete ilegalno, bićete brzo proterani“, izjavio je britanski premijer Riši Sunak (Rishi) u intervjuu za britanski list San (The Sun).
Predloženim zakonom britanska vlada pokušava da suzbije veliki porast broja ilegalnih migranata koji preko Lamanša dolaze malim čamcima jer ih je teško naći i zaustaviti, što je bilo jedno od glavnih izbornih obećanja premijera Rišija Sunaka.
Prema predlogu predviđa se brzo proterivanje migranata koji stižu preko Lamanša, zabranjuje im se da traže azil i kasnije da se nastane u Britaniji ili traže britansko državljanstvo. Takođe se olakšava pritvor migranata do njihovog proterivanja u treću zemlju ocenjenu kao sigurnu.
„Sve osobe primorane da napuste svoju zemlju porekla u potragom za bezbednošću i dostojanstvom u inostranstvu, imaju prava na puno poštovanje njihovih ljudskih prava bez obzira na njihov migrantski status i način dolaska“, rekao je visoki komesar UN.
Zakonski predlog su oštro kritikovala udruženja za pomoć izbeglicama koja smatraju da je protivan međunarodnom pravu. Visoki komesar UN za izbeglice smatra da britanska vlada hoće da okonča pravo na azil na svom tlu.