Šefovi američke i izraelske obaveštajne službe treba u sredu da idu u Dohu da razgovaraju o sporazumu palestinskog Hamasa i Izraela u vezi primirja u Gazi, rekao je danas za Frans pres jedan izvor blizak razgovorima.
Šef američke Centralne obaveštajne agencije CIA Vilijam Berns i izraelskog Mosada David Barnea će otići u Dohu u sredu, rekao je izvor i dodao da će se tamo sastati sa katarskim premijerom Mohamedom bin Abdulrahmanom al Tanijem.
Katar je već mesecima uključen u pregovore iza kulisa sa Egiptom i SAD u nastojanju da se izdejstvuje primirje u Gazi i oslobađanje izraelskih talaca.
Barnea je bio u Dohi u petak, a Izrael je tada saopštio da će se delegacija tamo vratiti tokom nedelje. Egipat takođe treba da organizuje sastanke ove nedelje.
Izvor koji nije želeo da mu se navede ime zbog osetljivosti razgovora, rekao je da su razgovori u glavnom gradu Katara usmereni na prelaz od prvobitnog primirja ka trajnijem primirju.
Prema palesinskom zvaničniku upoznatom sa tom temom egipatski posrednici treba takođe da učestvuju u pregovorima u Dohi, gde će delegaciju palestinskog islamisstičkog pokreta voditi Kalil Al Haja.
Taj zvančnik navodi među više tačaka razlaza činjenicu da je Izrael stavio veto na oslobađanje 100 palestinskih zatvorenika osuđenih na teške zatvorske kazne a koji su proveli više od 15 godina u izraelskim zatvorima, među kojima je određen broj visokih zvaničnika Hamasa, Fataha, Islamskog džihada i Narodnog fronta.
On je rekao da s druge strane Hamas traži da posrednici nastoje da izdjestvuju potpuno povlačenje Izraela sa prelaza Rafa, graničnog prelaza između Gaze i Egipta, i iz Filadelfijskog koridora, puta koji ide uz granicu sa palestnske strane, u toku pete nedelje primirja ako ono stupi na snagu.
Zvaničnik je dodao da ima i drugih tačaka kao što je vraćanje ljudi na jugu pojasa Gaze ka gradu Gazi na severu te palestinske teritorije.
Mesecima se izgledi za prekid neprijateljstava vrte oko postepenog sporazuma koga razrađuju posrednici a koji počinje prvobitnim primirjem.
Najnoviji pregovori koncentrisani su oko okvira koji je krajem maja definisao američki predsednik Džo Bajden, a koji, je prema njemu, predložio Izrael.