“Kada sam ja tačno postala Vaša lična sekretarica”, upitala je Vera Stojić našeg pisca, Ivu Andrića, one godine kada je ceo svet saznao da je upravo on dobitnik Nobelove nagrade, u njegovoj radnoj sobi dok je na stolu pored sajala čestitka direktno od Tita. Iako je fokus i glavna tema nove serije “Nobelovac” svakako Ivo Andrić, imamo priliku da uporedo upoznajemo i neke druge likove, istorijski važne, ali i njemu lično. Pored Milice Babić, njegove supruge, druga bitna ženska figura u Andrićevom životu  bila je svakako Vera Stojić.

U beogradskoj poslastičarnici “Ruski car”, one godine kad je objavio svoju prvu zbirku pripovedaka, jedna mlada, ambiciozna devojka upoznala je nadarenog, i već tada očigledno, perspektivnog pisca. Bili su to Vera Stojić i Ivo Andrić. Od tog susreta, negde između 1924. i 1925 godine, krenulo je njihovo prijateljstvo ali i njihova saradnja, jer je Vera bila tu, uz svaku narednu, novo napisanu reč Ive Andrića.

Rođena je u Budimpešti što je dosta uticalo i predodredilo izbor njene karijere. Uz mađarski koji je ubrzo nakon rođenja naučila, ubrzo je savladala nemački, francuski, ruski i englaski jezik. U mamorabiliji o Veri Stojić piše da je “u Mađarskoj je završila srpsku osnovnu školu, a u Novom Sadu kao privatan đak pohađa klasičnu mušku gimnaziju i Državnu trgovačku školu”. Takođe je bila deo ekonomskog svet jer je obavljala i funkciju višeg činovnika u Narodnoj banci Jugoslavije.

Da su Andrić i Vera bili prijatelji, još pre nego što je ona postala njegova lična sekretarica, daktilografkinja, lektorka i prevodilac, govori jedan zanimljiv podatak iz Veslačkog kluba. Oni, iako su se tu često sretali, nikada, međutim, nisu zajedno sedeli u istom čamcu i veslali. Ali pre svog odlaska u Berlin, na diplomatsku dužnost, Andrić je upravi Veslačkog kluba napisao molbu “da njegov čamac koji je na čuvanju u Klubu ustupi na upotrebu gdji Veri Stojić ili onome koga ona odredi”.

Njihova zajednička saradnja zapravo je počela tek nakon što se Andrić vratio u Beograd. „Za vreme okupacije, kada je mnogo pisao, ja sam predložila da prekucavam rukopise, on je na to pristao i tako smo počeli da sarađujemo. Nekoliko puta sam išla kod njega u Prizrensku ulicu, tamo bi nam gospojica Kaja Milenković spremila kafu i posluženje”, zapisala je Vera. Takođe navodi da je naš nobelovac pisao rukom, olovkom ili naliv-perom.

Pune 43 godine trajala je veza Andrića i Vere Stojić, koja je ovekovečena njhivom prepiskom kroz mnogobrojna pisma. Pa tako u jednom vidimo da su Veru iskreno ticila Andrićevema dela i njihovo štampanje, o kojima se ona brinula.

Kada je u Državnom izdavačkom zavodu Jugoslavije u Beogradu, 1945. godine štampana njegova „Travnička hronika“, ona je napisala: “Govorila sam onomad sa Ristićem. On je dosad pročitao oko 11 tabaka i ne ume dovoljno da izrazi svoje oduševljenje. Smatra da je ovo Vaše najzrelije delo i da bi bilo zanimljivo i dobro da se prevede na francuski, što bi specijalno i za Francuze imalo naročitog značaja i interesa.”

Da je njena požrtvovanost našem piscu i njegovom stvaranju bila zaista iz uverenje govori i činjenica da je za sve poslove koje je obavljala, a koja su ticala Andrića, radila tiho, iz senke, i za to je odbila da primi bilo kakvu novčanu nadoknadu.

Ali nije Andrić bio jedini muškarac u životu Vere Stojić. Njen muž bio je Radovan Zogović, jugoslovenski pesnik, čvrsti komunista i ono što ga je koštalo najviše, pristalica Staljina i Sovjetskog Saveza. Zbog toga je, kada su se 1948. godine Tito i Staljin rastali, isključen iz Komunističke partije Jugoslavije, razrešen svih dužnosti i njegova dela prestala su da se štampaju.

Vera je zbog toga, odbijajući da se razvede od svog muža, “otpuštena iz ‘Kulture’ i dat joj je posao u Grafičkoj direkciji (odatle je, odbivši direktorova „preklinjanja“ da prekine sa mnom, opet otpuštena poslije ciglo 7 mjeseci, u toku kojih je nekoliko puta degradirana)”, zapisao je Zogović u svom delu “Beleške o Andriću”.

Uz Andrića je ostala do njegovog poslednjeg daha. I samo je jednom u životu odbila da uradi ono što je od nje tražio.

Na ostavinskoj raspravi u Prvom opštinskom sudu u Beogradu, za posljednju stavku u delu Andrićevog testamenta, prema kojoj Veri Stojić ostavlja da čuva njegovu zaostavštinu, da je raspoređuje i upravlja njom, da se posebno stara, kao i do sada, o njegovim autorskim pravima i da njoj pripadne deo zaostavštine, rekla je da se novca koji joj je ostavio odriče u korist Zadužbine Ive Andrića, čiji je prvi upravnik bila i vodila je do svoje smrti 31. decembra 1988. godine.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.