Odlazeći predsednik Sjedinjenih Američkih Država pomilovao je svog sina Hantera Bajdena u sudskim postupcima koji se protiv njega vode zbog poreskih prekršaja i u vezi sa nošenjem vatrenog oružja.
Takvu odluku, iako je prethodno u više navrata tvrdio da ga neće pomilovati, obrazložio je tvrdnjom da je Hanter bio nepravednom sudski gonjen samo zbog toga što je njegov sin.
Tajm zbog toga ističe šest potencijalnih razloga zbog kojih je Džo odlučio da baš sada ipak pogazi svoje reči.
1. hanterova povezanost s ukrajinskom energetskom kompanijom burisma
Kao prvi razlog Tajm navodi Hanterovu povezanost s ukrajinskom energetskom kompanijom Burisma. Politički rivali Džoa Bajdena smatraju da je Hanter radeći za ukrajinsku kompaniju svojoj porodici u džepove natrpao džakove i džakove novca. Bajdenovi strahuju da bi Donald Tramp, sada kada se ponovo domogao svih poluga moći, po tom pitanju mogao da pokrene istragu protiv Hantera. Bajdenovo pomilovanje, objašnjava Tajm, onemogućava pokretanje bilo kakvih federalnih optužnica protiv Hantera.
2. hanterov slučaj zaista je imao drugačiji tretman
Tajm tvrdi i da bi, bilo ko ko nije Hanter Bajden, u istom ovom slučaju i pri istim ovim optužbama – imao potpuno drugačiji tretman. Ovakve situacije se, objašnjavaju eksperti Tajmu, uglavnom rešavaju sporazumom o priznanju krivice, ali jedan od Trampovih sudija u Hanterovom slučaju takvu praksu nije želeo da prihvati kao opciju, što znači da bi Hanter najverovatnije fasovao paprenu zatvorsku kaznu.
3. „ako može on, što ne bih mogao i ja?“
Pored toga, Tajm podseća i na činjenicu da je i Donald Tramp tokom svog mandata vršio mnogo diskutabilnih pomilovanja. Takođe je javno amnestirao i sve one koji su 6. januara 2021. učestvovali u napadu na Kapitol. Sve to je, piše Tajm, moglo Džoa Bajdena da nagna na pomisao: „Dođavola, ako je mogao on, zašto ne bih mogao i ja?“
4. porodica je, ipak, neprikosnovena
Iako je Džo Bajden tokom čitave karijere trubio o tome kako politici nije mesto u pravosudnom sistemu, porodica je neprikosnovena. Smrt njegovog sina Boa Bajdena, piše Tajm, sigurno je uticala na odluku o pomilovanju. Džo jednostavno nije smeo da dopusti da ostane i bez drugog sina, i to deluje kao još jedan od potencijalnih razloga zbog kojih je predsednik SAD-a odlučio da ipak pomiluje Hantera.
5. ko će da mu zabrani?
Na kraju, ne treba zaboraviti ni da se ovlašćenje pomilovanja nalazi isključivo u rukama predsednika. Kongres i članovi predsedničke administracije se tu ne pitaju ništa. Tajm zbog toga piše da je, i uprkos svim Džoovim negiranjima, pomilovanje sve vreme bilo opcija.
Kako drugačije objasniti to što je Džo Bajden, samo nekoliko dana nakon što se Hanter nagodio sa saveznim tužiocima, svom sinu priredio toplu dobrodošlicu na državnoj večeri u Beloj kući?
I uprkos svim demonima što mu čuče na ramenu, Hanter i dalje uživa ogroman uticaj unutar uskog kruga očevih (politički izuzetno moćnih) prijatelja koji bi, baš poput Džoa, učinili sve da ga zaštite i na taj način političkoj dinastiji Bajdenovih produže život.
6. savršen trenutak za pomilovanje
Bela kuća je vest o pomilovanju plasirala tek u nedelju uveče, neposredno uoči Bajdenovog polaska na poslednju predsedničku ekskurziju. To znači da zvanične konferencije za štampu neće biti do četvrtka i da će Bela kuća imati dovoljno vremena da osmisli kako da opravda pomilovanje.
Savršeno osmišljeni potez u savšrenom trenutku.