Severna Koreja kritikovala je u sredu nedavnu posetu američkog državnog sekretara Entonija Blinkena Pekingu kao „prosjačko putovanje“ kako bi se smanjile napetosti, ocenivši i da je ona pokazatelj neuspeha politike pritiska na Kinu.
Blinken se u ponedjeljak sastao s kineskim predsednikom Si Đinpingom, a cilj njegove voema važne posete Pekingu bio je da ublaži tenzije i osigura da brojni sporovi između supersila ne prerastu u sukob, prenosi N1.
Blinken, prvi američki državni sekretar koji se susreo s kineskim čelnikom od 2018. godine, nakon sastanka je izjavio da je pozvao Kinu da podstakne Severnu Koreju da prestane s lansiranjem projektila jer Peking ima „jedinstvenu poziciju“ da izvrši pritisak na Pjonjang da se uključi u dijalog.
U komentaru koji je prenela severnokorejska novinska agencija KCNA, Džong Jong Hak, koji je tituliran kao analitičar međunarodnih odnosa, rekao je da je cilj Blinkenove posete bio da „moli za popuštanje napetosti“ jer bi „pokušaj pritiska i obuzdavanja Kine mogao postati bumerang koji bi zadao smrtonosni udarac ekonomiji SAD-a.“
„Nedavni izlet američkog državnog sekretara ne može se oceniti drugačije nego kao sramotno prosjačko putovanje provokatora koji priznaje neuspeh politike pritiska na Kinu“, navodi se u komentaru.
Ocenjeno je da su Sjedinjene Države odgovorne za eskalaciju regionalnih napetosti s „antikineskim kompleksima“, putem grupe QUAD koja uključuje i Japan, Indiju i Australiju, kao i pakta AUKUS, koji uz SAD čine Australija i Velika Britanija.
„Vrhunac dvostruke igre i drskosti svojstvene SAD-u je prvo da provociraju, a zatim govore o takozvanoj ‘odgovornoj kontroli nad razlikama u mišljenjima’“, smatra severnokorejski analitičar.
Danijel Kritenbrink, pomoćnik američkog državnog sekretara za pitanja istočne Azije i Pacifika, koji je takođe bio na putu u Pekingu, trebalo bi u sredu da poseti Južnu Koreju kako bi izvestio zvaničnike Seula o dvodnevnim razgovorima u Kini, javila je južnokorejska novinska agencija Jonhap, a prenosi Rojters.