(Beta-AP) – Kineski predsednik Si Đinping zatražio je danas da njegova država ima veću ulogu u upravljanju globalnim poslovima nakon što je Peking uspešno posredovao u postizanju sporazuma Irana i Sudijske Arabije o obnavljanju bilateralnih odnosa.

To veliko diplomatsko postignuće, ostvareno uz posredstvo Kine posle četiri dana pregovora, smanjuje šanse za oružani sukob dva bliskoistočna rivala u tom regionu, bilo za direktan ili preko posrednika, javljaju novinske agencije.

Sporazum postignut pre tri dana u Pekingu predstavlja veliku diplomatsku pobedu Kine u vreme kada arapske države Persijskog zaliva procenjuju da se SAD polako povlače sa šireg Bliskog istoka.

Kina bi trebalo da „aktivno učestvuje u reformi i izgradnji globalnog sistema upravljanja“ i da promoviše „globalne bezbednosne inicijative“, rekao je Si.

On je u svečanom obraćanju kineskom zakonodavnom telu dodao da bi jača uloga Kine „podstakla svetski mir i razvoj“.

Peking od ranije poziva na promene u Međunarodnom monetarnom fondu i drugim entitetima za koje navodi da u svom radu ne odražavaju želje država u razvoju.

Si je u petak dobio istorijski treći mandat na čelu države nakon jednoglasne podrške u parlamentu i dan kasnije imenovao Li Ćijanga (63), svog bliskog saradnika za novog premijera zemlje zaduženog za privredu.

Li je danas pokušao da ohrabri preduzetnike, ali nije izneo detalje o mogućim planovima države za poboljšanje uslova poslovanja. Sijeva vlada provela je prošlu deceniju u jačanju državnih kompanija koje kontrolišu bankarstvo, energetiku, čelik, telekom i druge industrije.

Novi premijer je ponovio obećanja ranijih kineskih lidera da će podržati preduzetnike koji kreiraju radna mesta i profit i da će pojednostaviti propise i poreze koji nakon obećanja nisu dali nikakve rezultate u obuzdavanju državnih kompanija na koje se preduzetnici žale da im oduzimaju profit.

Si je danas pozvao na brži razvoj tehnologije i na vraćanje Kine na njeno pravo mesto kao ekonomskog, kulturnog i političkog lidera.

On je rekao da je pre nego što je vladajuća partija preuzela vlast 1949. godine, Kina bila „svedena na polukolonijalnu, polufeudalnu državu, podložnu maltretiranju stranih zemalja“.

„Konačno smo se oprali od nacionalnog poniženja, a Kinezi su sami gospodari svoje sudbine. Kina je ustala, postala bogata i postaje sve jača“, rekao je Si.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.