Bolest prouzrokovana varijantom omikron u proseku je oko dva dana kraća od varijante delta, pokazala je velika studija sprovedena na vakcinisanim Britancima koji su beležili svoje simptome u kovid aplikaciju.
„Kraća prezentacija simptoma ukazuje na to da, dok se čeka potvrda studija virusnog opterećenja, da bi period zaraznosti mogao da bude kraći, što bi uticalo na zdravstvene politike na radnom mestu i smernice za javno zdravlje“, napisali su autori studije.
Na osnovu aplikacije „Zoe COVID Study“, koja prikuplja podatke o simptomima koje oboleli sami prijavljuju, studija je takođe otkrila da je 25 odsto manja verovatnoća da će simptomatska infekcija omikronom dovesti do hospitalizacije u poređenju sa delta varijantom.
Iako je poznato da omikron u načelu prouzrokuje blažu bolest, studija je jedinstvena po svojoj detaljnoj analizi i po tome što je sprovedena samo među vakcinisanim dobrovoljcima.
Istraživači sa londonskog „King’s Collega“ analizirali su dve grupe podataka: od 1. juna do 27. novembra 2021., kada je varijanta delta bila odgovorna za više od 70 osto slučajeva, i od 20. decembra 2021. do 17. januara 2022., kada je prevladavao omikron u više od 70 odsto slučajeva.
Pacijenti, blizu 5.000 u svakoj grupi, su upoređeni sa osobom iste životne dobi, pola i doze vakcinacije u drugoj grupi.
Omikronovo kraće trajanje simptoma u odnosu na deltu bilo je izraženije kod onih koji su primili tri doze vakcine. Simptomi su u proseku trajali 7,7 dana tokom perioda u kom je dominirala delta, a samo 4,4 dana, ili 3,3 dana manje, tokom perioda omikrona.
Među onima koji su primili dve doze vakcine, simptomi delte trajali su 9,6 dana, a omikronovi 8,3 dana, što je razlika od samo 1,3 dana.
Studija je objavljena u medicinskom časopisu „The Lancet“ i biće predstavljena na Evropskom kongresu kliničke mikrobiologije i zaraznih bolesti kasnije ovog meseca.