Došla sa ciljem da se bori za prava žena i manjina, a otišla je bez rukovanja.

Odbijanje sirijskog lidera da se rukuje sa nemačkom ministarkom spoljnih poslova Analenom Berbok bilo je predvidljivo, prema njenim rečima.

Incident je ipak izazvao energičnu debatu na društvenim mrežama o globalnim političkim protokolima pozdrava, i dobio oznaku „skandala“ prema nemačkog dnevnom listu Bild, pošto je Berbokovom putujućem partneru, francuskom ministru spoljnih poslova Žan-Noelu Barou, ponuđeno rukovanje.

Berbok i Baro su prvi ministri EU koji su posetili Siriju od svrgavanja dugogodišnjeg Asada posle ofanzive islamističkih pobunjenika početkom decembra, piše Politico.

Kada su stigli u Damask, dočekao ih je lider zemlje Ahmed Husein al Šara, koji je pružio ruku da se rukuje sa Baroom, ali ne i sa Berbokovom.

Al Šara je vođa glavne pobunjeničke grupe Haiat Tahrir al-Sham, odnosno HTS, koja je navedena kao teroristička organizacija od strane Sjedinjenih Država i Ujedinjenog Kraljevstva. S obzirom na istoriju grupe, uspon HTS-a na vlast izazvao je zabrinutost oko zaštite prava žena i manjina u Siriji, koja su bila u fokusu ovonedeljne posete najviših diplomata iz Nemačke i Francuske.

U objavi na platformi X, francuski  ministar Baro je napisao da su dobili „uveravanja od novih sirijskih vlasti da će biti širokog učešća — posebno žena — u političkoj tranziciji“.

Robert Habek, nemački vicekancelar i ministar ekonomije, fokusirao se na pozitivno komentarišući put svog kolege u Damask, nazvavši posetu „snažnim signalom zajedničke evropske spoljne politike“.

Habek je naglasio da Sirija sada „ima šansu da krene novim putem posle decenija nasilja i nepravde. To je ono što je važno.”

U isto vreme Habek je primetio: „Kad bismo se sastali samo sa vladama koje misle na isti način kao i mi, bili bismo prilično sami.

Incident rukovanja podseća na takozvanu kontroverzu „Sofagate“, u kojoj je predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen uskraćena liderska fotelja tokom posete Turskoj 2021.

Von der Lajen je kasnije rekla da se tokom incidenta osećala „povređeno“ i „usamljeno“, za šta je jasno okrivila seksizam.

Komentar(1)

  1. Jeti Sumadinac
    5. januar 2025. 00:00

    A vidite i kako je ona došla obučena u Damask na 1. zvanični susret? Pa na šta bre ovo liči?! Ipak se radi o tradicionalnoj islamskoj državi koja je sada na prekretnici. Koliko vidim ona je prva ukazala nepoštovanje domaćinu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.