Svi smo se nadali da će nam 2022. godina doneti relaksaciju nakon brojnih izazova koje je pred čitav svet postavila pandemija COVID-19. Nažalost, nema opuštanja, jer smo svedoci jedne od najžešćih energetskih kriza koja osim ogromnih povećanja troškova proizvodnje i distribucije donosi i nešto od čega svaki biznis stepi: neizvesnost i otežano planiranje. Nestabilnost na tržištu energenata snažno utiče i na farmaceutsku industriju. Troškovi svih energenata koje koristimo u proizvodnji bitno su porasli, pojedini troškovi, poput cene gasa, veći su čak za 80%. U farmaceutskoj industriji ne možete tek tako podići cene, čak ni u situaciji kada za to postoje zaista valjani razlozi, pa naši stručnjaci neprekidno analiziraju potrošnju, nastojeći je optimizirati gde god je to moguće.
Energetska kriza je globalna pojava, pa je teško pronaći jeftinije alternativne izvore. Istovremeno, farmaceutska industrija jedna je od najregulisanijih u smislu definisanja proizvodnih procesa, materijala i dobavljača za čiju su promenu potrebna odobrenja regulatornih agencija. Sa strane osiguranja kvaliteta to je jako dobro, ali utiče i na manju fleksibilnost i sporije promene u slučaju problema.
Naši dobavljači sistematično povećavaju svoje cene, troškovi sirovina, prevoza i energenata dosegli su rekordne nivoe. S druge, sistem po kojem se nabavljaju lekovi je takav da ne samo da nismo u mogućnosti da prilagodimo cene proizvoda već podležemo automatskim merama smanjenja cena! Mnogim farmaceutskim proizvođačima ovakvi porasti ulaznih troškova dodatno otežavaju proizvodnju i distribuciju lekova od čije dostupnosti zavise milioni pacijenata u svetu. U 2023. godini jedan od najvećih izazova biće obezbediti stabilno snabdevanje tržišta.
Kao odgovor na stalan pritisak da cene idu naniže, proizvodnja nekih sirovina i potrošnih materijala preselila se velikim delom na Daleki istok jer su tamo troškovi rada i ulaganja u zaštitu sredine, te regulatorne sisteme znatno niži od evropskih ili onih u SAD. Zato su danas proizvođači lekova na Zapadu postali zavisni od fabrika sa Dalekog istoka i od kompleksnog lanca snabdevanja. Iako je Teva jedna od retkih kompanija koja preko 90% gotovih proizvoda koji se prodaju u Evropi i proizvodi u EU, u nabavci nekih materijala, poput zaštitnih maski, gumenih rukavica i određenih sirovina, zavisi od globalnih lanaca snabdevanja. Kako bismo osigurali nesmetano snabdevanje tržišta, uložićemo sve svoje znanje i aktivnosti, no kako se radi o kompleksnom problemu za celu industriju, nažalost povremene nestašice moguće je očekivati.