Da je onda, kada su dnevnici Milovana Đilasa pisani – od 1989. od kada je ponovo mogla da se čuje njegova reč, na početku stidljivo, u društvu najbližeg prijatelja i zainteresovanih sagovornika, pa do pred poslednje dane života 1995. godine – bilo (dovoljno) onih koji bi znali da ih pročitaju, verovatno bi i ove tri decenije bile sasvim drugačije.
U novom Nedeljniku objavljeni su izvodi iz dnevnika Milovana Đilasa, koje je izdala Vukotić medija.
O Miloševiću
„A kad smo već kod te ličnosti (Slobodan Milošević)… Matija se oduševljava njime – po mom sudu previše. Kaže: Niko nije govorio tako, glavno je da su Srbi počeli da govore istinu… – Meni je bliži Žika Pavlović, premda preveć ogorčen na Srbe kao narod: Niti što znaju, niti su za drugo nego za diktaturu – uživaju prosto u tome… Dobrica je oprezniji, ali i on podržava Miloševića: slabost i nesreća srpskih demokrata je u tome što kadgod moraju da biraju između demokratije i nacije (kako je oni shvataju), odlučuju se za naciju (u stvari za nacionalizam).“
Milošević je spojio interese (strahove) partijske birokratije i nacionalizam: za njega su svi: napolju i četnici i ljotićevci, ovde slični njima i, dakako, deideologizovani – a još vlastoljubivi komunisti.
Ta Miloševićeva sinteza nije bez originalnosti kao ostvarenje lične vlasti, ali, po mom sudu, vodi Srbe u nove poraze i bezizlaznosti.
Kažem Žiki Pavloviću, kada sam ga posetio uočio n.g.: Zanima me kako će posle pet-deset godina neko pisati: Oni su nesreću svog naroda – kao i mi komunisti ratne prilike – iskreno doživeli i iskoristili za učvršćenje svoje vlasti.“
Dakle, još smo na početku 1989. godine, a Đilas zapisuje šta je rekao u jednoj od mnogih rasprava sa Matijom Bećkovićem: „Slutim, smatram da sadašnja srpska politika vodi Srbe u katastrofu – u gubitak 2,5 miliona Srba (izvan Srbije), kao i gubitak Kosova (što mi izgleda strašno u prvom redu zbog jačanja albanskog ekspanzionizma).“
Ceo tekst objavljen je u novom Nedeljniku, koji je na svim kioscima od četvrtka, 5. maja
Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs