
„Čuo sam predsednika koji je rekao da će država imati snage da se obračuna sa onima koji nas terorišu i onima koji ruše državu. Isto tako sam čuo i jednog odlazećeg ministra koji je je rekao da rektor BU treba da bude uhapšen. Čuo sam i političkog lidera Ivana Silera kako govori o obojenoj revoluciji koju suzbijaju uz pomoć Rusije. I onda se na kraju pojavi taj isti Siler, lokalni funkcioner, koji navodno pruža ruku, predlaže dijalog i raspoložen je da govori za medije i to one koje nazivaju izdajničkim. I te poruke iz vlasti su za mene šizofrene“, rekao je socilog Ivan Živkov tokom gostovanja na N1.
„U toj fazi vlast više nema većinu i tada je jedini način na koji režim može da opstane nasije – medijsko, fizičko protiv studenata i demonstranata, pravno nasilje koje se sprovodi u Novom Sadu protiv mladih koji su uhapšeni, pravno nasilje prema nastavnicima i profesorima kojima se ukidaju zarade. Možda je dobra vest što je sada poslednja njihova poslednja faza, ali loše to što ona može da potraje i da nas skupo košta“, rekao je Živkov.
I Mirjana Nikolić, urednica TV Nova S, takođe smatra da Srbija nije na kraju krize.
„Danas je trebao da bude najveći SNS skup u Srbiji i njime je Aleksandar Vučić hteo ja da nadmaši skup u Beogradu koji je održan 15. marta. Tako nešto, pre godinu dana je bilo nezamislivo. Mi svi znamo kako se ti SNS skupovi organizuju i kako se na njih dolazi i to im sada nije uspelo da na brzinu organizuju. Tačno je da SNS nema veliku podršku kakvu su imali, ali to ne znači da je nema. Ne smemo zaboraviti da postoji grupa ljudi kojoj je s njima jako dobro i koja podržava ova vlast. Time što je najavljeno da će skup trajati tri dana, vlast hoće da nam pokaže da će na njemu imati masu ljudi, i sve to isticanje roka za formiranje nove vlade ili odluke da se ide na izbore“, navodi Mirjana Nikolić.
Živkov smatra da su zborovi koji se održavaju širom Srbije „međufaza u širenju slobodnog duha“.
To što jedna organizovana manjina vlada nad neorganizovanom većinom nije ništa novo i nepoznato, ni kod nas ni u svetu. I čini mi se da vlast ide ka tome da organizuuje jednu beskrupuloznu manjinu, koja je spremna na sve, i koja kao takva može da teroriše većinu. Većinu koja nije beskrupulozna, koja želi da se ponaša normalno i koja je 15. marta pokazala da, bez ozira na brojnost, ne želi sukobe. Jasno svi vide na kojoj strani je manjina a gde je većina. Postoji nešto što možemo da naučimo iz onoga što se dešava sada u Gruziji i Turskoj, u kojima vlasti primenjuju nasilje nad većinom, a ta većina ne želi da im se nasiljem suprostavlja. Na taj način vlast želi sebi da produži vreme. Kako, ako vas pritvore na primer jedno vreme ćete biti u pritvoru nećete moći da učestvujete u pobuni, i vlast će tako na razne načine pokušavati da pasivizira otpor, ali taj otpor će se vratiti višestruko jači. Ja očekujem još veču represiju vlasti u narednom periodu“, rekao je sociolog.