Kancelar Olaf Šolc krenuo na još jedno putovanje u Afriku – želi da proširi ekonomske odnose u Nigeriji i Gani. Njegova prva poseta u Abudži odnosi se upravo na prirodni gas. A biće reči i o migracijama.

Olaf Šolc je na putovanju u Africi – po treći put od kako je kancelar. Prva destinacija trodnevnog putovanja je Abudža, glavni grad Nigerije.

U najmnogoljudnijoj i ekonomski najjačoj zemlji kontinenta, glavni fokus je na proširenju saradnje u energetskom sektoru. Zato Šolca na putovanju prati velika poslovna delegacija.

Bez gasa se ne može

Nigerija je jedna od zapadnoafričkih država koje imaju velike rezerve zlata, nafte, prirodnog gasa i drugih mineralnih resursa.

Kancelar je u intervjuu za nigerijski list „The Punch” jasno stavio do znanja da bi pored postojećeg uvoza nafte želeo da uvozi i prirodni gas. Nigerija ima najveće rezerve gasa u Africi, rekao je Šolc.

„Nemačke kompanije imaju interes za snabdevanje gasom iz Nigerije i raduju se saradnji sa nigerijskim gasnim kompanijama. Nemačka se takođe oslanja na zajedničke inicijative za unapređenje proizvodnje vodonika kao izvora energije budućnosti“.

I na prvom putovanju kancelara u Afriku, prošle godine, snabdevanje gasom je imalo važno ulogu. Šolc je u Senegalu ponudio nemačkom učešće u razvoju gasnih polja na obali te zapadnoafričke zemlje.  To su oštro kritikovali klimatski aktivisti jer se radi o fosilnom gorivu koje je štetno za klimu.

Nemačka vlada tvrdi da je gas i dalje neophodan – u fazi tranzicije na obnovljive izvore energije.

Problem migracija

Nigerija je trenutno drugi najveći trgovinski partner Nemačke u podsaharskoj Africi: 2022. je nemačka izvezla u zemlju robu u vrednosti od od milijardu evra. A 2021. direktne investicije u Nigeriji iznosile su 150 miliona evra, rekao je Šolc.

On je kao oblasti za nemačke investicije naveo infrastrukturu, energetiku, poljoprivredu, mineralne sirovine, komunikacione tehnologije, transport i logistiku.

Šolc je u intervjuu za „The Punch” naglasio da je Nigerija ključni partner Nemačke, kako politički, tako i ekonomski. Pored energetskog sektora, potencijal za povećanje saradnje vidi i u drugim sektorima, poput migracija i bezbednosti.

Putevi migracija i krijumčarenja prolaze kroz područje između pustinje Sahare i Gvinejskog zaliva na Atlantiku. Čitav region je sada jedno od najvećih žarišta islamističkog terora na svetu.

Milioni raseljenih u Nigeriji

Nigerija, sa svojih 220 miliona stanovnika, pokazala se kao jedna od najstabilnijih demokratija od kraja vojne diktature 1999. Ali Nigerija sve više klizi u opasnu mešavinu ekonomske krize i sve veće neizvesnosti. Vlada je imala veoma ograničen uspeh u borbi protiv islamističkih terorističkih grupa kao što je Boko Haram i koja traje više od jedne decenije.

Prema podacima UN, skoro 3,5 miliona ljudi je u bekstvu unutar zemlje, a 300.000 nigerijskih izbeglica nalazi se u susednim zemljama Nigeru i Kamerunu. Ekonomska kriza sa najvećom inflacijom u skoro 20 godina pogoršava situaciju. Stručnjaci upozoravaju na povećanje migracije.

Male šanse za azil u Nemačkoj

U periodu od januara do septembra ove godine Nigerijci su u Nemačkoj podneli više od 1.800 zahteva za azil. Stopa odobravanja azila ljudima iz te zemlje je relativno niska.

Nigerija je jedna od zemalja sa kojima kancelar Šolc sporazumima želi da olakša povratak nepriznatih potražilaca azila. EU trenutno pregovara o tome sa tom zemljom.

Sledeća stanica – Gana

Nakon razgovora u Abudži i nigerijskoj ekonomskoj metropoli Lagosu, kancelar putuje u Ganu.

Putovanje u Afriku deo je strategije nemačke vlade da traži nove saveze u ekonomskoj i energetskoj politici. To je i rezultat ruskog agresorskog rata na Ukrajinu, koji je razotkrio zavisnost Nemačke od pojedinačnih zemalja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.