Dvadesetšestogodišnjaku je odbijen zahtev za azil i trebalo je da bude deportovan prošle godine u Bugarsku, gde je prvobitno ušao u Evropsku uniju, ali to nije uspelo jer je na neko vreme nestao, prenose nemački mediji.
To je oživelo kritike vlade na račun migracija i deportacije, pitanja po kojima je ona dugo bila ranjiva.
Vlada je preduzela korake da razreši ovo pitanje, zakonima koji imaju za cilj da olakšaju deportacije odbijenih tražilaca azila koje je parlament odobrio u januaru.
Takođe Vlada je pokrenula zakone za olakšavanje deportacije stranaca koji javno odobravaju terorističke akte.
„Moramo učiniti sve da osiguramo da se takve stvari nikada ne dogode u našoj zemlji, ako je to moguće“, rekao je Šolc i dodao da će to posebno uključivati pooštravanje zakona o hladnom oružju.
Ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer je ranije ovog meseca predložila da se u javnosti dozvoli samo nošenje noževa sa oštricom do šest centimetara, a trenutno je dozvoljena dužina oštrice 12 centimetara.
„Moraćemo da učinimo sve da oni kojima nije dozvoljeno da ostanu u Nemačkoj budu vraćeni i deportovani“, rekla je mnistarka i dodala da je „masovno proširena mogućnost za sprovođenje takvih deportacija“.
Šolc je rekao da je već ove godine došlo do povećanja deportacija za 30 odsto, ali i da će pažljivo razmotriti kako da se te cifre povećaju.
On je rekao da su mere, uključujući granične provere na istočnim granicama Nemačke, smanjile broj migranata koji „neregularno“ stižu, ali i tu ima prostora za poboljšanje.
Nakon napada nožem avganistanskog imigranta u Manhajmu krajem maja u kojem je jedan policajac ubijen, a još četiri osobe povređene, Šolc je obećao da će Nemačka ponovo početi da deportuje kriminalce iz Avganistana i Sirije.
Nemačka trenutno ne sprovodi deportacije u te zemlje.
Vlada nema diplomatske odnose sa talibanskim vlastima u Kabulu i za sada smatra da je bezbednosna situacija u Siriji previše krhka da bi dozvolila deportacije tamo.
Međutim, Šolc je u junu rekao da njegova vlada radi na rešenjima koja bi omogućila deportaciju osuđenih Avganistanaca u susedne zemlje Avganistana, a u Nemačkoj se raspravljalo o dozvoli deportacija u Siriju.
Portparolka Ministarstva unutrašnjih poslova Sonja Kok rekla je u ponedeljak da vlada i dalje „intenzivno“ radi na tome.