Jednogodišnje predsedavanje Ruske Federacije Šangajskom organizacijom za saradnju (ŠOS) sumirano je na, pre par dana održanoj, video konferenciji koja je okupila predsednike država i vlada zemalja članica, ali i zemalja posmatrača, i kojoj je predsedavao predsednik Putin.

ŠOS je, uprkos relativno kratkom postojanju, uspeo da se nametne kao jedan od najvažnijih stubova svetskog poretka, dok je njegova uloga kao multilateralnog mehanizma saradnje, koji daje značajan doprinos održavanju mira i stabilnosti, u evroazijskom regionu sve veća.

U zajedničkoj deklaraciji, učesnici su podvukli da se savremeni svet nalazi u fazi duboke transformacije koja sa sobom nosi povećane izazove i pretnje međunarodnoj bezbednosti i postojećem sistemu međudržavnih odnosa zasnovanom na poštovanju opšteprihvaćenih normi međunarodnog prava. Najveću opasnost predstavlja negiranje značaja multilateralizma i politizacija svetskih ekonomskih veza. Iz ovoga proističe nepravovremeno i nepotpuno sprovođenje reformi međunarodnih organizacija zbog kojih ove organizacije gube na efikasnosti.

Postojeća, već složena, situacija, dodatno je zakomplikovana pandemijom bolesti COVID-19 koja je, i pored toga što i dalje traje, izazvala jasno uočljive globalne političke i socijalno-ekonomske posledice koje predstavljaju ozbiljan rizik za održivi razvoj svetske ekonomije. U želji da daju svoj doprinos borbi protiv pandemije, učesnici su usvojili Izjavu Saveta šefova država članica ŠOS o naporima zajedničkog reagovanja protiv nove infekcije koronavirusom.

Nesporno je da će ŠOS, kao i prethodnih godina, raditi na suzbijanju širenja terorističke, separatističke i ekstremističke ideologije u svim oblicima, uključujući i digitalnu. Međutim, godina u kojoj živimo, opasnost koju je korona virus donela, zahteva od država članica da se odgovorno ponašaju, ali i da se, pre i posle svega, suprotstave pokušajima stigmatizacije koronavirusa. Zbog toga je neophodno da države članice unapređuju međunarodnu saradnju kako bi se suzbilo širenje pandemije, ali i uklone njene globalne političke i socijalno-ekonomske posledice. O posebnom značaju saradnje na razvijanju zajedničke strategije borbe protiv virusa korona, kao i razvijanju vakcine, govorili su i kineski predsednik, Si Đinping, i ruski predsednik, Vladimir Putin. Obojica su istakla značaj multilateralizma u borbi protiv COVID-a 19, kao i da će obe zemlje pružiti neophodnu pomoć ne samo državama članicama, već svima kojima je neophodna.

Nema sumnje da je, ne samo pred ŠOS-om, nego i celim čovečanstvom, veliki izazov. Međutim, da se podsetimo, godina pandemije je i godina dva velika jubileja – završetka Drugog svetskog rata i osnivanja Organizacije ujedinjenih nacija. Ovim jubilejima je obeleženo 75 godina od pobede koja je bila od suštinske važnosti za dalji tok svetske istorije, bezbednosti i stabilnosti, kao i formiranje stabilnog sistema međunarodnih odnosa koji garantuje miran razvoj čovečanstva. Podrazumeva se, preduslov za ove ključne događaje bila je zajednička misija, posvećenost jednoj ideji i svest o neophodnosti saradnje i prevazilaženju postojećih kontroverzi.

Da li je vreme mudrih iza nas?

Izvor: Kineski međunarodni radio na srpskom

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.