Reprezentacija Španije pobedila je u Berlinu fudbalere Engleske rezultatom 2:1 i tako po četvrti put u istoriji postala prvak Evrope!

Igrači selektora Luisa de la Fuentea održali su pobednički niz, odnosno sačuvali rekord na EURO 2024, sa impresivnom igrom tokom celog turnira, a tim Gereta Sautgejta, iako je opet bio blizu konačnog trijumfa, ponovo je ostao kratkih rukava. Fudbal se ni ovoga puta nije vratio kući, a „prokletstvo“ Gareta Sautgejta i Harija Kejna se nastavlja.

Prvo poluvreme prošlo je bez većih uzbuđenja. Obe ekipe bile su veoma oprezne, koncentrišući se više na igru rivala nego na sopstvene napade, i nije bilo nikakvih šansi.

Fudbalska predstava kakvu finale jednog Evropskog prvenstva i zaslužuje počela je tek u drugom delu utakmice, odnosno u 47. minutu, kada je Niko Vilijams zatresao mrežu Džordana Pikforda i „Furiji“ doneo velikih 1:0. Vilijams je svoj drugi gol na turniru postigao na asistenciju vunderkinda Lamine Jamala, koji je večeras postao najmlađi učesnik u istoriji evropskih prvenstava.

Samo minut kasnije Španija je mogla da udvostruči prednost, Vilijams je loptu dodao do Danija Olma koji je bio u dobroj poziciji pred golom, ali je šutirao pored stative.

Engleska je izjednačila u 73. minutu, rezervista Kol Palmer je tri minita ranije ušao u igru, a vezni igrač je posle dodavanja Džuda Belingema postigao gol sa dvadesetak metara udaljenosti od gola udarcem po zemlji. Potpuno je mlađani Palmer zaledio Unaia Simona.

Španci su posle primljenog gola krenuli napadački, a Englezi su se – ko bi rekao – vratili ispred svog šesnaesterca. Jamal je 82. minutu imao dobru šansu da svom timu donese novu prednost, ali je sa desetak metara šutirao pravo u golmana Engleske Džordan Pikforda.

I taman kada se činilo da ćemo gledati još jedne produžetke, dogodio se Mark Kukurelja. Iskoristio je nepažnju defanzivaca Engleske i u 86. minutu centrirao po zemlji, a igrač Real Sosijedada i rezervista Mikel Ojarzabal je klizećim startom sa peterca matirao Pikforda.

Engleska je bila blizu izjednačenja u finišu meča, posle kornera, ali su Španci u dva navrata izbacili loptu sa gol linije, jednom golman Unai Simon, a drugi put Dani Olmo.

Rodri je proglašen najboljim igračem turnira, dok je njegov sunarodnik Lamine Jamal proglašen najboljim mladim igračem.

Španija je posle 1964, 2008. i 2012. ponovo postala najbolja selekcija u Evropi, a četvrtim peharom je postala najtrofejnija svih vremena, ispred Nemačke koja ima tri titule – 1972, 1980. i 1996. S druge strane, Engleska je ovim porazom postala prva selekcija koja je izgubila dva uzastopna finala na prvenstvima Evrope.