Novi broj Nedeljnika ima, praktično, dve naslovne strane. Za jednu je zaslužan naš čuveni fotograf Vladimir Milivojević Boogie, kojem je ovo treće gostovanje na stranicama magazina – a ceo foto-esej možete videti na portalu Velike priče.
Drugu su, tačno na polovini ovog izdanja, osmislili naši prijatelji iz agencije New Moment, a o njihovoj ideji pisao je izvršni kreativni direktor Veljko Golubović.
U te dve naslovne – i između njih, ako ćemo o sadržaju – smestila se cela društvena, politička, ljudska realnost današnje Srbije i regiona. Narednih dana živećemo u ritmu protesta, ali, kako je to napisao jedan drugi Veljko (Miladinović), ne bismo smeli da smetnemo s uma, bilo da u centar Beograda dolazimo iz besa ili dešperantnosti, zato što smo na to primorani ili jer imamo osećaj da tu pripadamo i da je to pravedno, ne bismo smeli da smetnemo s uma zbog čega smo tu i šta se to dogodilo, 500 metara i 50 kilometara daleko od Skupštine…
Pogledajte šta vas čeka u novom Nedeljniku
Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs
PROTESTI – Do sada su održana tri protesta protiv nasilja, koji su za povod imali dve strašne tragedije, i brzo su ti protesti dobili opozicioni karakter. Vlast je odgovorila najavom velikog skupa za petak 26. maj, a opozicija je naredni protest sa petka pomerila na subotu. Samo da ne zaboravimo šta je bilo to što je, na početku, građane i poteralo na ulice. Velika analiza u novom Nedeljniku.
BAUCAL – Građani šetaju na protestima zato što vide da je ovo društvo postalo loše mesto za život. Šeta se za slobodne i fer izbore umesto kontrolisanih izbora na kojima ljudi u crnim džipovima uteruju birače na glasačka mesta i kontrolišu kako će da glasaju, piše prof. dr Aleksandar Baucal za Nedeljnik.
LALIĆ – „Čuveni je slučaj Kaira. Tamo nema kiše, pa nema ni odvoda. Dok jednom nije pala i umalo podavila milionski grad. Meni je to asocijacija na ovo što nam se dešava. U poslednjih 12 godina mi smo zatvorili sve odvode… A kiša pada…“, napisao je glavni urednik Veljko Lalić u uvodniku novog Nedeljnika.
KRAJ ŠKOLE – Sada je u svakoj školi i ispred nje vidljiva policija, neke su počele da oduzimaju telefone i da uvode pravila pretresanja torbi u slučaju potrebe. Ipak, kako pokazuju američke škole i istraživanja, deci nije prijatno ni da gledaju toliko bezbednosnih procedura, toliki metal nije prijatan ni na aerodromu. Potrebe dece, nastavnika i roditelja su različite. A kako je i šta je potrebno deci – ipak je najvažnije pitanje. Specijal o kraju škole kakvu smo znali u novom Nedeljniku.
MILO – Đukanović nikad nije imao svoju ideologiju, nikad se nije zanosio. On je bio hladnokrvni biznismen u politici. Za njega je ideologija bila kao odijelo, uvijek je tražio novo, najskuplje. Posjedovao je instinkt za preživljavanje, a često mu je bila naklonjena i sreća. Nije znao engleski jezik, ali je dobro plivao na globalnim talasima. Tekst Đura Radosavovića u novom Nedeljniku.
PANTELIĆ – Dobar deo građana od Njujorka do Los Anđelesa ne veruje više u američku posebnost, u američku misiju da civilizuje, demokratizuje i učini svet boljim. Današnji Amerikanci, za razliku od njihovih predaka, ne smatraju da su Božiji izabrani narod sa univerzalnom misijom. Spoljnopolitička analiza Željka Pantelića u novom Nedeljniku.
ROSELINI – Slavna glumica Izabela Roselini je u ekskluzivnom razgovoru ispričala šta je pratilo snimanje čuvenog filma „Plavi somot“ i kako je nastala antologijska fotografija nje i Dejvida Linča koju je uradila Eni Lebovic, zašto dok je bila u braku sa Martinom Skorsezeom nije glumila u nijednom njegovom filmu i kako je propustila ulogu u seriji „Tvin Piks“.