Neustrašive, inovativne i spremne za izazove, Srbija će i ove godine na Festivalu nauke dobiti novu generaciju počasnih ambasadora nauke, osnovaca i srednjoškolaca iz svih krajeva zemlje čije će originalne izume posetiocima predstaviti od 5. do 8. decembra na Beogradskom sajmu u zoni Ekspertinejdžera! Njihova misija narednih godinu dana biće da prenose kako znanje, tako i ljubav prema nauci vršnjacima u svojim gradovima, šireći dalje iskustva stečena tokom rada na festivalu.
Nakon što je prošle godine proglasio prve ambasadore nauke, Festival nauke početkom decembra predstaviće novu generaciju ambasadora iz cele Srbije, koji svojim dostignućima i borbenim duhom pomeraju granice u najrazličitijim naučnim oblastima. Odabrani učenici osnovnih i srednjih škola poneće ovu počasnu titulu, sa ciljem da se podstaknu njihovi dalji naučni koraci, ali i sa zadatkom da u narednih godinu dana svoja znanja i veštine podele sa vršnjacima iz svoje i drugih škola.
„Titula ambasadora za nas predstavlja ne samo nagradu za naš rad, već i podršku i podsticaj za dalje napredovanje i širenje svesti o značaju nauke među mladima“, objašnjava Jelena Cvetić, učenica Prve kragujevačke gimnazije i jedna od prošlogodišnjih ambasadorki nauke. „Naša sekcija se već šest godina bavi buđenjem svesti kod učenika da su sami sposobni da se bave naukom i da im je potrebna samo jaka volja. Samostalnim radom i istraživanjem želimo da podstaknemo mlade da ne čekaju profesore da bi se bavili naukom, već da mogu samostalno da krenu od najsitnijih i manje bitnih stvari, da bi kasnije napredovali.“
Sličnom misijom vodi se i Edin Kliko, učenik Matematičke gimnazije u Beograda, koji sa saradnicima iz Sekcije primenjene fizike i matematike već godinama pomera granice mogućeg u školskim okvirima. „Prošlogodišnji festival je bio prilika da kao učesnici pokažemo našim vršnjacima da je sve što zamisle moguće i kako da naprave slične stvari uz malo truda. Izlaganjem naših projekata iz elektronike, demonstracijom i objašnjavanjem toga kako rade, zainteresovali smo naše vršnjake da i oni počnu time da se bave i možda i oni pokrenu neku organizaciju u svojim školama“, navodi Kliko.
Ena Zećirović iz Gimnazije Tutin ovo počasno zvanje vidi kao afirmaciju truda, rada i požrtvovanja kako školaraca iz cele zemlje, tako i samog Festivala nauke. „Kako je ova titula dodeljena za doprinos popularizaciji nauke, ta činjenica ide u prilog našim namerama i potvrđuje njihovo ostvarenje“, izjavila je ona, podsećajući na prošlogodišnju postavku kojom su se njeni vršnjaci predstavili festivalskoj publici. „Kako je naša tema bila ‘Vulkani našeg tela’, cilj nam je bio bliže i slikovitije predstaviti tokove u ljudskom organizmu. Kao učesnica i realizatorka te ideje, mogu da potvrdim da smo uspeli u nameri da navedemo posetioce, kako starije, tako i mlađe, na brojna razmišljanja uz sticanje novih znanja.“
Njih troje, predstavnici prve generacije ambasadora nauke, ali i sasvim nova generacija ambasadora nauke pridružiće se tokom ovogodišnjeg Festivala nauke svojim brojnim kolegama iz drugih naučnih i obrazovnih institucija u jedinstvenom četvorodnevnom razotkrivanju mitova i zabluda! U duhu
festivalske teme „Razotkrivanje“, Zona Ekspertinejdžera će baš poput ostalih festivalskih postavki, odisati genijalnim izumima mladih naučnika koji će se na originalan način hvatati u koštac sa popularnim mitovima.
Veliku pažnju će privući i postavka Znanje pokreće kompanije NIS, koja je sedmu godinu zaredom generalni sponzor Festivala nauke i kojoj je usavršavanje, obrazovanje i podrška mladima deo strateškog usmerenja. Svi zainteresovani posetioci imaće priliku da na štandu NIS-a, kroz rušenje ustaljenih zabluda i mitova, otkriju više o naučnim fenomenima, zasnovanim na energiji, polju poslovanja same kompanije. Specijalni NIS Escape Room, u kome posetioce čekaju skriveni odgovori koji vode ka izlazu, eksperiment sa letećim tanjirima i eksperiment za merenje težine na planetama Sunčevog sistema, idealan su način za sve radoznalce da se druže, uče i razotkriju naučne misterije. Kompanija NIS svoje društveno odgovorne projekte realizuje pod sloganom „Budućnost na delu“.
Festivalske ulaznice, po ceni od 500 dinara, mogu se kupiti na Ticket vision prodajnim mestima u celoj Srbiji. Ulaznica važi za jedan festivalski dan u halama 3, 3A, kao i za halu 5, u kojoj je smeštena eksplozivna Naučno-fantastična bina. Deca do 5 godina starosti, uz pratnju roditelja ili staratelja, ne plaćaju ulaz.
Više od polovine publike čine organizovane školske posete, pa je tako program u prva tri dana – četvrtak, petak i subota, prilagođen školskom programu i namenjen prvenstveno za školske posete. Nedelja je i ove godine Porodični dan festivala.
Festival nauke je najveći događaj koji se bavi promocijom nauke i obrazovanja u regionu. Misija festivala jeste podsticanje obrazovanja u društvu, kroz savremene i zanimljive metode. Na prošlogodišnjem Festivalu nauke više od 30.000 hiljada zadovoljnih posetilaca upoznalo se jedan na jedan sa brojnim naučnim izazovima i svetom nauke.
Jedanaesti put zaredom, prijatelj manifestacije je mts.
Suorganizator manifestacije je Beogradski sajam. Podrška festivalu su, Ambasada SAD u Srbiji, Austrijski kulturni forum i Francuski institut.
Sponzori trinaestog Festivala nauke su: Elektroprivreda Srbije, kompanija Coca Cola, Erste banka, Nacionalna Geografija, Grafix i Messer Tehnogas AD.