Košarkaška reprezentacija Srbije osvojila je bronzanu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu, pošto je pobedila Nemačku u meču za treće mesto rezultatom 93:83.

Srbija se tako revanširala Nemcima za poraz u finalu Svetskog prvenstva prošle godine u Manili, i posle osam godina se vratila na olimpijski podijum.

Prošlogodišnji finalisti Svetskog šampionata, otvorili su utakmicu sa po jednom trojkom na obe strane, najpre Bogdan Bogdanović za Srbiju, a onda i Andreas Obst za Nemačku. Srbija je u nastavku povela koševima Petruševa, Avramovića i Jokića, da bi im se u poslednjim minutima prve deonice priključio i Vasilije Micić. Prednost stečenu na startu utakmice, naši košarkaši su održali do kraja prve četvrtine, dok je sa druge strane Šreder održavao Nemce u igri. Nakon prvih deset minuta, rezultat je bio 30:21.

Srbija se nakon nekoliko neorganizovanih napada, vratila u ritam iz prve deonice. Micić je bio mozak naših napada tih minuta, a uz njegove, i poene Bogdanovića i Jokića, Srbija se ekspresno podigla na plus 14. Timan je potom napravio mini seriju i smanjio vođstvo Srbije na plus 10.

Usledio je nešto sporiji period igre, bez organizovanih napada, bez pogodaka iz igre i sa mnogo faulova sa obe strane. U seriji slobodnih bacanja na oba koša, Nemci su prišli Srbiji na osam poena razlike, a ovaj haotični period bez tečnije igre, prekinuli su trojkama Marinković i Obst. Sa tom prednošću su naši i otišli na pauzu. Rezultat je na polovini utakmice bio 46:38.

Tandem Jokić-Petrušev koji je sjajno funkcionisao u napadu kroz čitav turnir, otvorio je drugo poluvreme sjajnom minijaturom za povratak na plus deset. Tada naši ulaze u seriju, Marinković i Avramović u nekoliko napada dižu prednost Srbije na plus šesnaest, a onda je trojku pogodio i Dobrić za maksimalnih plus 19 za Srbiju. Nemci su, međutim, ostali pribrani i trojkama Vagnera i Bonga smanjili minus svoje ekipe. Pred poslednju pauzu Srbija je imala plus devet.

Bogdanović i Jokić su otvorili poslednju deonicu sa po jednom trojkom, međutim, Nemci su imali odgovor u liku Vagnera i Šredera. Nekoliko uspešnih napada sa obe strane, a onda još jedna trojka Bogdanovića i potom ukradena lopta Avramovića koja je na kraju završila u košu Nemaca. Srbija na polovini poslednje četvrtine imala je plus 13. Tačku na ovaj meč stavio je Vanja Marinković trojkom na dva minuta do kraja. Nemci su pokušali da se išćupaju, ali bez uspeha.

Srbija na kraju završava olimpijski turnir sa bronzanom medaljom oko vrata, a s obzirom na način na koji su se borili kroz čitav turnir, posebno u završnici i u utakmici sa Amerikancima, ona izlizana fraza o bronzi koja sija zlatnim sjajem u ovom slučaju biće skroz na mestu.