Prvo je Crvena zvezda povela protiv Mančester Sitija, pa primila tri gola u drugom poluvremenu i pretpela poraz na otvaranju grupne faze Lige šampiona. Onda je Čukarički poveo protiv Ferencvaroša, pa primio tri gola (dva već do poluvremena) i pretpeo poraz na otvaranju grupne faze Lige konferencija. Onda je TSC poveo protiv Vest Hema, pa primio tri gola za kratko vreme i pretrpeo poraz na ostvaranju grupne faze Lige Evrope. Patern je jasan.
Samo je nejasno zadovoljstvo koje nakon prvog kola grupne faze evropskih takmičenja postoji. Srpski klubovi jesu protiv mnogo kvalitetnijih rivala dobar deo utakmice izgledali solidno i ispunjavali zacrtani plan, ali su na kraju svi poraženi.
„Ne znam čemu osmesi, ja sam nezadovoljan“, rekao je trener TSC-a Žarko Lazetić, nakon poraza u Londono. „Mogli smo više“.
U tom nastavku rečenice je čitava poenta. Da li su naši klubovi zaista mogli više? Okej, TSC je 15 minuta igrao baš dobar fudbal i izgledao opasno i pametno i hrabro i vispreno, ali da li je zaista protiv ovakvog tima Dejvida Mojesa mogao više?
Ovo je zapravo trenutni maksimum srpskih klubova.
U podkastu „Najopasniji rezulat“, u produkciji Velikih priča, (poslušajte na linku), detaljno smo secirali manjkavosti ovakvog UEFA sistema.
Nacionalni koeficijent – nabubali ste do sada sva pravila, pa sa njima nećemo smarati – formira se na osnovu pobeda u kvalifikacijama i plasmana u grupnu i sve dalje faze evropskih takmičenja i deli se sa brojem klubova, ali je to uređeno tako da isto vredi pobeda u kvalifikacijama za Ligu Evrope i pobeda u grupnoj fazi Lige šampiona. Isto vam je ako pobedite Sabah i ako pobedite Mančester siti.
U takvom sistemu, države čiji klubovi vežu nekoliko dobrih sezona – a srpski su klubovi to uradili u pet sezona pre ove (kada kažemo srpski klubovi mislimo isključivo na Crvenu zvezdu i Partizan u ovom slučaju) – mogu kroz kvalifikacije i Ligu Evrope i Ligu konferencija da se nakupe bodova. I da uz malo sreće uspeju da se dokopaju pozicije koja daje pet timova u Evropi i direktno mesto u Ligi šampiona.
To su srpski klubovi i ostvarili.
Po pravilu, upravo zbog manjkavosti UEFA sistema koeficijenata, države koje dobiju pet predstavnika u Evropi i direktno mesto u grupama LŠ, imaju znatno manje utakmica u kvalifikacijama i znatno manje lakih dvomeča, a zbir bodova im se deli sa jednim klubom više – ne sa 4, nego sa 5. Tako, apsolutno sve države srednjeg fudbalskog staleža dožive jo-jo efekat i nakon skoka, dožive veliki pad.
To su srpski klubovi ove sezone doživeli.
Niko nikada u istoriji – računajući top 30 zemalja na UEFA rang listi – od kad se osvajaju bodovi za koeficijent nije lošije počeo evropsku sezonu od Srbije. Naši klubovi su do sada osvojili ukupno jedan jedini bod i to tako što je Partizan pobedio Sabah, a Crvena zvezda se plasirala u grupnu fazu Lige šampiona.
Brojevima: (1+4) : 5 = 1
Ili još crnjim brojevima: jedna pobeda, 12 poraza i gol razlika 9:34.
Do kraja grupne faze evropskih takmičenja, taj se saldo verovatno neće mnogo popraviti. Crvena zvezda ima još pet teških utakmica u Ligi šampiona, a čak je, kada se gleda odnos kvaliteta, u najboljoj poziciji od srpskih predstavnika u Evropi. Eventualno bi UEFA padobran i osvajanje trećeg mesta u grupi LŠ ili LE, pa prelazak na nivo ispod od proleća, mogao malo da poboljša sliku.
Oni trenuci kratkotrajne radosti, za navijače Zvezde, TSC-a i Čukaričkog, nisu za bacanje. Štaviše. Oni jasno pokazuju da ove ekipe, u ovom trenutku, imaju potencijal da na maksimumu svojih mogućnosti (ili blizu maksimuma) odigraju sat vremena kvalitetnog fudbala sa boljima od sebe.
Ili ako ćemo o paternima – da 18 minuta vode protiv boljih.
Čukarički je poveo u 26. minutu, a Ferencvaroš je izjednačio u 44.
TSC je poveo u 48. minutu, a Vest Hem je izjednačio u 66.
Crvena zvezda je povela u 45. minutu, igralo se još dva, pa je bila pauza 15 minuta, pa je posle minut drugog poluvremena primila gol. Tehnički – i Zvezda je vodila 18 minuta.
Zato je ova sezona koja donosi neminovan i ni po čemu iznenađujuć pad za srpski fudbal, zaista prilika da se nauče neke lekcije.
Lekcije za 18 plus.