Srpski forum o upravljanju internetom (IGF Srbija) održan je 26. maja u Domu omladine u Beogradu. Dobrodošlicu Srbiji u nacionalne inicijative o upravljanju internetom (NRI), a koje se odvijaju pod globalnom „kapom“ Foruma o upravljanju internetom Ujedinjenih nacija, poželeo je Chengetai Masango, koji se nalazi na čelu Sekretarijata Foruma. On je istakao značaj rada lokalnih stejkholdera u globalnim procesima i napomenuo da upravljanje internetom „počinje kod kuće“.

Foto: Bojan Marojević

Dejan Đukić, direktor Fondacije „Registar nacionalnog internet domena Srbije“ (RNIDS),  rekao je tokom otvaranja foruma da je  ostalo u davnoj prošlosti da se samo IT inženjeri bave internetom, jer danas procesi vezani za internet podrazumevaju angažovanje velikog broja stejkholdera, ali i otvoren i kontinuiran dijalog. Milan Dobrijević, državni sekretar Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, istakao je značaj otvorene komunikacije i nikad potrebnijeg dijaloga o budućnosti interneta, posebno u kontekstu globalnih prilika u kojima se javljaju nastojanja da se internet kontroliše i centralizuje.

Publika okupljena u Domu omladine Beograda i onlajn imala je prilike da prati dve plenarne diskusije, i još četiri panel diskusije koje su se odvijale paralelno na dve scene. Teme o kojima su diskutanti razgovarali ticale su se digitalizacije i digitalnih politika – njihovih nacionalnih, regionalnih i lokalnih aspekata, digitalnog suvereniteta – nastojanja ali i mogućnosti da uopšte bude postignut, a razmatrane su aktivnosti u Evropskoj  uniji i više drugih država sveta. Reči je bilo o digitalnoj pismenosti i važnosti edukacije o upotrebi interneta u kontekstu narastajuće digitalizacije, razgovaralo se o sajber bezbednosti, prilikama u zemlji na ovom polju i svesti građana o pretnjama i načinima zaštite u sajber prostoru. Razmatranje vrednosti podataka u digitalnom svetu i mogućnost njihove upotrebe za javno dobro bila je tema jedne diskusije, dok je poseban panel posvećen poslovanju u okolnostima digitalizacije, ali i pandemije i međunarodnih kriza.

Realizaciju ovogodišnjeg IGF Srbija omogućili su Fondacija „Registar nacionalnog internet domena Srbije“ (RNIDS), Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, Diplo fondacija, Internet društvo Srbije i kompanija Gransi uz podršku Share fondacije, Kancelarije poverenika za zaštitu ravnopravnosti, ICANN-a (Internet korporacija za dodeljene nazive i brojeve), RIPE-a (Koordinacioni centar Foruma evropskih IP mreža), Fondacije za otvoreno društvo i kompanije Donuts Inc.

Zaključci i poruke sa diskusija ovogodišnjeg IGF Srbija biće objavljeni na sajtu igf.rs, a snimak je dostupan na Jutjub kanalu RNIDS-a.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.